Vastag pénzkötegeket találtak tavaly decemberben az Európai Parlament volt alelnökénél, Eva Kailinál és hozzá közel álló személyeknél. A belga rendőrség összesen 1,5 millió eurót, azaz csaknem 600 millió forintot foglalt le.
A görög szocialista politikust őrizetbe vették, és azóta letartóztatásban is volt. A gyanú szerint több más uniós képviselővel együtt kenőpénzt és értékes ajándékokat fogadott el Katartól, illetve Marokkótól. Cserébe pedig a két országnak kedvező döntésekért lobbizott az Európai Parlamentben.
Kapcsolódó tartalom
A brüsszeli korrupciós botrány fő gyanúsítottját négy hónap után engedik ki a börtönből. Eva Kaili házi őrizetbe kerül, elektronikus nyomkövetőt kell viselnie a lábán.
Michel Claise vizsgálóbíró döntött a szabadon bocsátásásáról, miután azt az Európai Parlament volt alelnöke többször is kérelmezte ezt. Arra hivatkozva, hogy nem megfelelőek a fogvatartás körülményei. Panaszt is tett, egy alkalommal egyenesen kínzásnak nevezte a börtönben uralkodó állapotokat.
A korrupciós hálózat kulcsfigurája utolsóként került szabadlábra, az ügy többi gyanúsítottja – köztük Eva Kaili édesapja és élettársa, Francesco Giorgi – már korábban kikerült a letartóztatásból. A szocialista Andrea Cozzolino a kezdetek óta háziőrizetben van. A két másik olasz EP-képviselőt, Pier Antonio Panzerit és Marc Tarabellát pedig néhány napja engedték ki, őket is otthonukban nyomkövetővel figyelik meg.
Kapcsolódó tartalom
„Kaili esetében azért vártak ilyen sokáig, mert állítólag fenn állt az a veszély, hogy bizonyítékokat tüntet el vagy hamisít meg, illetve maga is elrejtőzhet az igazságszolgáltatás elől. Az Euractiv hírportál látott egy rendőrségi dokumentumot, amelyben Michel Claise a nyomozást vezető belga bíró azt mondta, hogy idézem: ezek a kockázatok továbbra is fenn állnak, ugyanakkor az elektronikus megfigyelést semmi sem akadályozza. Mindez azt jelzi, hogy Kaili ügyvédei jól dolgoztak” – mondta el a Híradónak Baraczka Eszter, a Közmédia központ Brüsszel tudósítója.
Brüsszelből is nagy volt a nyomás.
Baloldali uniós politikusok levélben követelték az Európai Parlament volt alelnökének szabadlábra helyezését.
És végül döntött is erről a belga ügyészség. Eva Kaili egyelőre két hónapig marad házi őrizetben.