A kilenctagú szervezet több tucat tajvani munkavállalót vert át azzal, hogy kiemelten jövedelmező internetes munkát ajánlott nekik Kambodzsában.
A mit sem sejtő, a közösségi média segítségével toborzott embereket azonban eladták egy másik bűnszervezetnek, amely több százezer tajvani dollárt fizetett értük. A fogadó szervezet megérkezésük után elvette az útlevelüket, majd napi 16 órában dolgoztatta őket.
Munkájuk abból állt, hogy további jelentkezőket toborozzanak saját célra vagy hasonló bűnszervezeteknek.
Aki ellenszegült vagy az elvártnál rosszabb teljesítményt nyújtott, azt rendszeresen bántalmazták, megbüntették, vagy újra eladták egy másik bűnszervezetnek. Akik pedig szerettek volna visszatérni Tajvanra, azokat nagy összegű önmegváltási díj kifizetésére kötelezték. A fogságból időközben kiszabadult, átvert emberek azóta megerősítették ezeket az információkat.
A Taiwanese court Thursday sentenced nine people to prison terms ranging from 11 to 18 years on human trafficking charges for luring dozens of people to Cambodia to toil in online scam syndicates. https://t.co/SK6uAaxMji pic.twitter.com/2gyGFZS8wk
— Bangkok Post (@BangkokPostNews) April 13, 2023
A bűnbanda vezetőjét, Li Csang-haót 18, fő bűntársait pedig 11-től 16 évig terjedő börtönbüntetésre ítélte első fokon a bíróság. Az elítéltek kijelentették, hogy valamennyien fellebbeznek.
A tajvani vezetés becslése szerint csak 2021-ben több ezer tajvani lakos távozott el a szigetről Kambodzsába úgy, hogy azóta sem tért vissza; így nem zárható ki, hogy ők is csapdába estek.
Vitit Munbtarbhorn, az ENSZ emberi jogokkal foglalkozó kambodzsai jelentéstevője 2022-ben kijelentette, hogy a térséget érintő emberkereskedelem áldozatai pokoli körülmények között élnek, és fogva tartásuk alatt sok esetben kínzásnak vannak kitéve, ami halállal is végződhet.
A kiemelt kép illusztráció.