Az ukrajnai konfliktus 2022. február végi kitörése óta eltelt egy évben az Európai Unió már tíz Oroszországgal szembeni szankciós csomagról döntött – számolt be a Reuters.
A tagállamok abban egyeztek meg, hogy 2027-ig megszüntetik az orosz fosszilis tüzelőanyagok használatát. Néhány kivételtől eltekintve az orosz vezetékes földgázról és kőolajról teljesen leváltak a tagállamok. Az látható viszont, hogy az orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlásokat összességében növelték, mivel erre vonatkozóan nem született szankció egyelőre.
Az EU dollármilliárdokat költött a Gazprom és a Novatek orosz cégeknél, amelyek a társasági adókon keresztül a legnagyobb adóbefizetők közé tartoznak Oroszországban. Az uniós elemzések szerint az orosz LNG-import a tavalyi évben 22 milliárd köbméterre nőtt, ezzel szemben 2021-ben 16 milliárd köbmétert vásároltak csak a tagállamok. A Kpler szerint
Belgium és Spanyolország csaknem megduplázta az orosz LNG-behozatalt az ukrajnai konfliktus kitörését követő 12 hónapban.
Kapcsolódó tartalom
Az Európai Unióban egyelőre nincsen egyetértés, hogy mit kezdjenek az orosz LNG kérdésével, mivel félő, hogy a cseppfolyósított földgázt érő intézkedések hatására felpörögnek az energiaárak, és akaratlanul tovább növelik az orosz energiabevételeket.
Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa a múlt hónapban felszólította a tagállamokat és az uniós vállalatokat, hogy állítsák le az orosz LNG-vásárlást, mivel az aláássa az unió Oroszország bevételeinek csökkentésére tett erőfeszítéseit.
Teresa Ribera spanyol energiaügyi miniszter arra kérte országa vásárlóit, hogy ne írjanak alá új orosz LNG-szerződéseket. Ugyanakkor, szankció hiányában, az LNG-vásárlást leállító uniós vállalatoknak büntetést kellene fizetniük a szerződéseik felrúgásáért.
„Úgy gondolom, hogy ennek a szankciós csomagban is szerepelnie kell a vita során, mert máskülönben a helyzet elég abszurd” – mondta Ribera a Reutersnek.
Az elemzők szerint az orosz LNG-import leállítása kétélű fegyver lenne.
Az európai gázárakat egy ilyen intézkedés felhajtaná, miközben nem feltétlenül csökkentenék az orosz bevételeket, mivel az LNG könnyen átirányítható az ázsiai piacokra – mondta Tamir Druz, a CapraView vezető elemzője.
„A csővezetékes gázexporttal ellentétben, amely lényegében Oroszországban rekedt, sokkal nehezebb lesz csökkenteni az orosz bevételeket vagy a globális gázpiaci függőséget az orosz LNG-től” – mondta.
A tilalom betartása is kihívást jelenthet, mivel nehéz lenne kizárni, hogy más országokból érkező LNG-szállítmányok nem tartalmaznak az orosz termékből.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt képünk illusztráció. (Fotó: EPA/Focke Strangmann)