A bordeaux-i városháza, a Palais Rohan 18. században épült főbejáratát csütörtök éjjel gyújtották fel a város főterén összegyűlt, erőszakos tüntetők. Sűrű füst gomolygott Nantes belvárosában. A fekete ruhás, maszkos randalírozók kukákat gyújtottak fel, és megakasztották a francia nagyváros forgalmát csütörtök délután. Lille-ben már délután összecsaptak a rendbontók a rohamrendőrökkel. Macskakövekkel és üvegekkel dobálták meg az egyenruhásokat, akik vízágyúval és könnygázgránátokkal válaszoltak.
Kapcsolódó tartalom
Párizs belvárosában, a Les Halles piac környékén tüntetők kukákat gyújtottak fel. Néhány utcával odébb az újságosbódét sem kímélték, de tűzre kerültek a párizsi tömegközlekedési vállalat kölcsönözhető elektromos rollerei is.
Felvétel készült arról is, ahogy a belvárost járó, fekete ruhás, maszkos fiatalok válogatás nélkül zúzzák be az üzletek kirakatait a párizsi opera környékén.
És azt is videóra vették, ahogy egy csoport fiatal berúgta egy gyorsétterem kirakatát. Volt, ahol a kukások hetek óta tartó sztrájkja miatt az utcákon összegyűlt szemétből raktak máglyát, és azt égették. Péntek hajnalig 140 helyre riasztották a tűzoltókat.
Kapcsolódó tartalom
A csütörtöki volt a kilencedik országos megmozdulás, amit a nyugdíjreform ellen hívtak össze a francia szakszervezetek.
Csak Párizsban 120 ezren vonultak utcára a belügyminisztérium becslése szerint.
A tüntetőkhöz ezúttal sok középiskolás fiatal is csatlakozott. A szervezők nyolcszázezresre becsülték a fővárosban összegyűlt tömeget, országszerte pedig 3,5 millió részvevőről számoltak be.
Bár a szakszervezetek békés megmozdulást terveztek, a tömegbe vegyült szélsőségesek miatt szinte sehol sem kerülték el a rendbontást.
Az összecsapásokban százötven rendőr megsérült.
A szakszervezeti vezetők szerint az erőszakért nem ők, a tüntetések szervezői, hanem a kormány a felelős, amely rendelet útján, a nemzetgyűlést megkerülve vitte keresztül a vitatott reformjavaslatát. Azzal vádolták Marcon elnököt, hogy a szerda este sugárzott tévéinterjúban csak olajat öntött a tűzre. Pedig a szakszervezetek azt várták, hogy a megmozdulások erejét látva kompromisszumot ajánl.
Kapcsolódó tartalom
Marcon azonban fogadkozott: legkésőbb az év végéig törvényerőre emelik a nyugdíjreformot.
„Nem akarom újraválasztatni magam, ezt az alkotmány sem teszi lehetővé. És ha választanom kell a rövid távú népszerűség, illetve a nemzeti érdek között, az utóbbit választom. Ha emiatt népszerűtlen leszek, hát azt is vállalom”
– jelentette ki az elnök. Hangsúlyozta: ő sem örül annak, hogy két évvel fel kell emelnie a nyugdíjkorhatárt, de erre van szükség ahhoz, hogy elkerüljék a rendszer összeomlását. Az államfő hozzátette: mindent megtesznek annak érdekében, hogy Franciaország-szerte helyreálljon a rend az utcákon.
A szakszervezetek továbbra is a nyomásgyakorlás erejében bíznak. Tárgyalásokat, ezek hiányában pedig a kormány lemondását, valamint a nyugdíjreform-rendelet visszavonását követelik. Azt ígérték: folytatják a tömegközlekedést bénító országos sztrájkot, és jövő keddre újabb országos tiltakozást hirdettek.