Rendkívüli

Negyven halálos áldozata és több mint száz sebesültje van egy koncertterem elleni támadásnak Moszkva mellett

Ma kezdődik az uniós csúcs Brüsszelben, Magyarország a béke pártján áll

Az Európai Unió célja, hogy a következő 12 hónapon belül egymillió darab lőszerrel lássa el Ukrajnát – írta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az uniós tagállami vezetőknek küldött csütörtökön kezdődő brüsszeli uniós csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében. Orbán Viktor miniszterelnök és kísérete már szerda este megérkezett Brüsszelbe, ahol megerősítette: „Nekünk Magyarország az első”; hazánk a béketáborba tartozik, ezért nem vesz részt a lőszerszállításban.

A kétnapos uniós csúcson a fő téma ismét az orosz–ukrán háború lesz, így ismét csatlakozik majd videókonferencia keretében a tagállami vezetőkhöz Volodmir Zelenszkij ukrán elnök is – hangzott el az M1 Híradóban.

Kapcsolódó tartalom

Az uniós lőszerbeszerzés már a hétfői külügyminiszteri találkozón is szóba került, és azt 17 tagállam és Norvégia támogatta is.

„Az Európai Tanács válasza egyértelmű volt: Ukrajna továbbra is számíthat az Európai Unióra” – mondta Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Kapcsolódó tartalom

A német külügyminiszter is erről beszélt. „Nemcsak a szállításokra kell összpontosítanunk, amiket mi, európaiak együtt tudunk koordinálni, hanem a közös gyártásra is” –  fogalmazott Annalena Baerbock német külügyminiszter.

Magyarország a béketáborba tartozik

„Hosszú nap végén megérkeztünk Brüsszelbe. Reggel indul az EU-csúcs. Nekünk Magyarország az első!”

írta Orbán Viktor miniszterelnök a hivatalos közösségi oldalán szerda este.

Kapcsolódó tartalom

Magyarország viszont továbbra sem vesz részt a lőszerszállításban – tette hozzá Szijjártó Péter a hétfői külügyminiszteri tanácskozás szünetében. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország ugyanakkor nem akadályozza az Európai Unió többi országát, hogy így tegyen.

Kapcsolódó tartalom

„Magyarország nem szállít fegyvert ebbe a háborúba, nem is fogunk fegyvert szállítani, mi békét akarunk, és ezért azt várjuk a nemzetközi közösségtől, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől vagy döntéstől, amely hozzájárulhat a háború időbeli vagy földrajzi kiterjedéséhez”

– hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Az Európai Unió célja, hogy a következő 12 hónapon belül egymillió darab lőszerrel lássa el Ukrajnát – egyebek mellett ez lesz a holnap kezdődő uniós csúcstalálkozó egyik fő témája. Magyarország továbbra is a béketáborba tartozik – erről Orbán Viktor beszélt az ülést előkészítő videókonferencián. És a mai kormányülésen is előkerült a téma.

Kapcsolódó tartalom

Nagyhatalmi érdek, globális elit

Az uniós közös lőszerbeszerzés már-már az irracionalitás kategóriájába tartozik – fogalmazott a Kossuth Rádióban az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója. Fricz Tamás rámutatott: egyre jobban az a kép kezd kirajzolódni, hogy az Európai Uniót annak vezetése teljesen az Egyesült Államoknak veti alá.

Kapcsolódó tartalom

„Azt látjuk, hogy egyre inkább a saját alapszabályaikat rúgják fel ezek a nemzetközi szervezetek. És nem veszik figyelembe a tagállamok, egyes tagállamok érdekeit, akár az EU-ban, akár a NATO-ban. Ami arra utal, hogy van egy bizonyos nagyhatalmi érdek, van egy globális elit e mögött, amelyik a céljait mindenáron, minden eszközzel meg kívánja valósítani” – érvelt Fricz Tamás.

A csütörtökön kezdődő uniós csúcs előtt kedden Orbán Viktor miniszterelnök videókonferencián vett részt Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével, valamint a görög, a szlovén, a szlovák és a lett miniszterelnökkel.

Kapcsolódó tartalom

Továbbra is kiállunk a béketárgyalások és a kárpátaljai magyarok mellett – jelentette ki a kormányfő, és hangsúlyozta, Magyarország a béketáborhoz tartozik, ezért a háború kapcsán továbbra is az azonnali tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését szorgalmazza.

A miniszterelnök szerda délelőtt azt írta közösségi oldalán:

„Reggel kormányülés, délután egyeztetések, este pedig irány Brüsszel. Sűrű nap.”

 

A hivatalos tájékoztatás szerint a csütörtök–pénteki EU-csúcs napirendjén az ukrajnai háború mellett gazdasági kérdések: az európai versenyképesség, a belső piac helyzete, valamint az energiaügyek szerepelnek. De sajtóhírek szerint a belső égésű motorok 2035-től történő uniós tiltásának ügye is naprendre kerülhet.

Kiemelt kép forrása: PA/Olivier Matthys /Pool 

Kapcsolódó hírek

Ajánljuk még