A kétnapos uniós csúcson a fő téma ismét az orosz–ukrán háború lesz, így ismét csatlakozik majd videókonferencia keretében a tagállami vezetőkhöz Volodmir Zelenszkij ukrán elnök is – hangzott el az M1 Híradóban.
Kapcsolódó tartalom
Az uniós lőszerbeszerzés már a hétfői külügyminiszteri találkozón is szóba került, és azt 17 tagállam és Norvégia támogatta is.
„Az Európai Tanács válasza egyértelmű volt: Ukrajna továbbra is számíthat az Európai Unióra” – mondta Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Kapcsolódó tartalom
A német külügyminiszter is erről beszélt. „Nemcsak a szállításokra kell összpontosítanunk, amiket mi, európaiak együtt tudunk koordinálni, hanem a közös gyártásra is” – fogalmazott Annalena Baerbock német külügyminiszter.
Magyarország a béketáborba tartozik
„Hosszú nap végén megérkeztünk Brüsszelbe. Reggel indul az EU-csúcs. Nekünk Magyarország az első!”
– írta Orbán Viktor miniszterelnök a hivatalos közösségi oldalán szerda este.
Kapcsolódó tartalom
Magyarország viszont továbbra sem vesz részt a lőszerszállításban – tette hozzá Szijjártó Péter a hétfői külügyminiszteri tanácskozás szünetében. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Magyarország ugyanakkor nem akadályozza az Európai Unió többi országát, hogy így tegyen.
Kapcsolódó tartalom
„Magyarország nem szállít fegyvert ebbe a háborúba, nem is fogunk fegyvert szállítani, mi békét akarunk, és ezért azt várjuk a nemzetközi közösségtől, hogy tartózkodjon minden olyan lépéstől vagy döntéstől, amely hozzájárulhat a háború időbeli vagy földrajzi kiterjedéséhez”
– hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Az Európai Unió célja, hogy a következő 12 hónapon belül egymillió darab lőszerrel lássa el Ukrajnát – egyebek mellett ez lesz a holnap kezdődő uniós csúcstalálkozó egyik fő témája. Magyarország továbbra is a béketáborba tartozik – erről Orbán Viktor beszélt az ülést előkészítő videókonferencián. És a mai kormányülésen is előkerült a téma.
Kapcsolódó tartalom
Nagyhatalmi érdek, globális elit
Az uniós közös lőszerbeszerzés már-már az irracionalitás kategóriájába tartozik – fogalmazott a Kossuth Rádióban az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója. Fricz Tamás rámutatott: egyre jobban az a kép kezd kirajzolódni, hogy az Európai Uniót annak vezetése teljesen az Egyesült Államoknak veti alá.
Kapcsolódó tartalom
„Azt látjuk, hogy egyre inkább a saját alapszabályaikat rúgják fel ezek a nemzetközi szervezetek. És nem veszik figyelembe a tagállamok, egyes tagállamok érdekeit, akár az EU-ban, akár a NATO-ban. Ami arra utal, hogy van egy bizonyos nagyhatalmi érdek, van egy globális elit e mögött, amelyik a céljait mindenáron, minden eszközzel meg kívánja valósítani” – érvelt Fricz Tamás.
A csütörtökön kezdődő uniós csúcs előtt kedden Orbán Viktor miniszterelnök videókonferencián vett részt Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével, valamint a görög, a szlovén, a szlovák és a lett miniszterelnökkel.
Kapcsolódó tartalom
Továbbra is kiállunk a béketárgyalások és a kárpátaljai magyarok mellett – jelentette ki a kormányfő, és hangsúlyozta, Magyarország a béketáborhoz tartozik, ezért a háború kapcsán továbbra is az azonnali tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését szorgalmazza.
A miniszterelnök szerda délelőtt azt írta közösségi oldalán:
„Reggel kormányülés, délután egyeztetések, este pedig irány Brüsszel. Sűrű nap.”
A hivatalos tájékoztatás szerint a csütörtök–pénteki EU-csúcs napirendjén az ukrajnai háború mellett gazdasági kérdések: az európai versenyképesség, a belső piac helyzete, valamint az energiaügyek szerepelnek. De sajtóhírek szerint a belső égésű motorok 2035-től történő uniós tiltásának ügye is naprendre kerülhet.
Kiemelt kép forrása: PA/Olivier Matthys /Pool