A haderőfejlesztésre előirányzott százmilliárd euró csupán egy lépés a hadsereg harcképességének helyreállítása felé – fogalmazott Eva Högl, a honvédelmi bizottság elnöke, felfestve ezzel a német hadsereg állapotának helyzetét.
Azonban a német szövetségi kormány által megígért összegből még egy cent sem érkezett meg a hadsereghez,
holott a Olaf Scholz kancellár már egy évvel ezelőtt arról beszélt, hogy a Bundeswehr fordulópontjához érkezett.
Kapcsolódó tartalom
Nem csupán a pénz az egyetlen probléma
Eva Högl kiemelte: „a hiányzó eszközök listája megtelt, ezzel szemben az egyenruha és lőszerraktár készletei megfogyatkoztak, a beszerzések pedig akadoznak.”
Csak a lőszerkészletek feltöltése és a raktárak építése több tízmilliárdnyi eurót venne igénybe, erre azonban a fejlesztési különalap nem ad fedezetet, így mindezt a védelmi költségvetésből kellene finanszírozni – tette hozzá.
A laktanyák állapota is rossz
A pénz hiánya egy dolog, azonban „sok laktanya állapota is borzalmas” – mutatott rá a bizottság elnöke, aki szerint ha a felújítások ebben az ütemben haladnak, akkor 50 évet fog igénybe venni az infrastruktúra korszerűsítése.
Mindemellett az eszközök megrendelését kellene felgyorsítani. El kell vonatkoztatni a régi beidegződésektől, új ötletekre van szükség. „Amikor Scholz kancellár az LNG-terminálok megépítéséről döntött, akkor a német lendületet emlegette. Erre van most a védelempolitikában is szükség” – húzta alá.
Kapcsolódó tartalom
Egy évtizedet várni egy sisakra?
A Tagesschau hírportál arra is rámutatott, hogy Eva Höglnek sok érdekes és sokkoló információ is tudomására jutott. A 64-es helikopterhadosztály pilótái ugyanis már 10 éve várnak új sisakokra, holott ezen eszközök már a gyártótól is megrendelhetőek, többek között raktáron is vannak.
Mivel azonban több fegyvernemet is szállítanak helikopterrel, ezért a gyalogságnak, a légierőnek és a haditengerészetnek is engedélyeztetnie kell a beszerzést, ezt követően pedig a légügyi hatóság jóváhagyására van szükség – derült ki a jelentésből.
A bürokrácia láthatóan megtöri a német lendületet.
2013 óta vannak problémák a sisakszállítás terén, talán az idén a harmadik negyedévben végre megérkezhetnek ezek a fontos eszközök is.
Kapcsolódó tartalom
Kevés a katona
A német hadsereg nem csupán az eszközök, hanem katonák terén is hiányt szenved. Igaz az önkéntesek száma 2022-ben valamelyest emelkedett, azonban az év végére is csupán 183 ezer körül mozgott a személyállomány, amely elmarad a 2021-es létszámtól.
„Még hosszú út áll előttünk, hogy 2031-re elérjük a 203 ezer főt” – jelezte a bizottsági elnök, aki szerint ezt a létszámot nem a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetésével kellene elérni, hanem inkább a nők számára lehetne szimpatikusabbá tenni a katonai életpályát. Azonban ahhoz, hogy a nőket könnyebben el lehessen érni, megfelelő infrastruktúrát is ki kell építeni, mellyel kapcsolatban a politikus külön nőknek kialakított tusolók és öltöző helységek létesítését említette meg.
Eva Högl szerint viszont aggodalomra ad okot, hogy 2022-ben az alkoholos befolyásoltság alatt elkövetett szexuális zaklatások száma a hadseregben ismét emelkedett, melyben az érintettek 80 százaléka nő.
Ilyen tények tudatában pedig nehéz a létszámhiány ellen tenni – tette hozzá.
A kormány meghallja a vészharangot?
Eva Högl a beszámolójában továbbá kiemelte: „Az Ukrajnában kirobbant háború világossá tette a németek számára, hogy szükségünk van a hadseregre.”
Azóta sokkal nagyobb megbecsülés és fokozottabb figyelmet kapnak a katonák.
Azonban a szolgálatot teljesítők ezt már nem érzik akkor, amikor a felszerelésükről van szó, még egy évvel a beígért változás után sem. Arra, hogy az Eva Högl által megkongatott vészharangot a kormány meghallja-e, sajnos nincs garancia – tette hozzá a Tagesschau.