Virággal a kezükben táncoltak a diákok Jaltában. A krími hatóságok pénteken hazafias „flashmobot” rendeztek, a félsziget Oroszországhoz csatolásának kilencedik évfordulója alkalmából.
Kapcsolódó tartalom
„Elsősorban azok az emberek előtt tisztelgünk, akiknek köszönhetően 2014-ben a Krím hazatért, és most mindannyian Oroszországban élhetünk” – mondta egy egyenruhás férfi.
Ukrajna a háború kezdete óta hangoztatja, hogy vissza akarja szerezni az összes Oroszország által vitatott módon elcsatolt területét, köztük a Krím-félszigetet is.
De Moszkva szerint egy ilyen terv a konfliktus jelentős kiterjedésével fenyegetne.
Kapcsolódó tartalom
A háború eszkalációjának elkerülésére felerősödtek a béketárgyalásokat sürgető hangok.
Pénteken jelentették be, hogy Hszi Csin-ping kínai államfő a jövő héten Moszkvába látogat, és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a béke kilátásairól is tárgyalnak.
Az, hogy a harmadszor újraválasztott kínai elnök első külföldi útja Moszkvába vezet, elemzők szerint sokat elmond Peking álláspontjáról a konfliktusban.
Az orosz-ukrán háború egyéves évfordulóján Peking egy 12 pontos béketervet hozott nyilvánosságra.
Ebben fokozatos deeszkalációt sürgetett, amelynek átfogó tűzszünethez és a válság politikai megoldásához kell vezetnie. Emellett felszólított a civilek védelmére és egymás szuverenitásának tiszteletben tartására.
„Kína fenntartja objektív és tisztességes álláspontját az ukrán válsággal kapcsolatban, és konstruktív szerepet fog játszani a béketárgyalások előmozdításában” – mondta pénteken a kínai külügyi szóvivő.
A 12 pontos dokumentumról az ukrán és a kínai külügyminiszter már egyeztetett, és a tervek szerint Hszi Csin-ping Moszkva után a közeljövőben Kijevbe is ellátogat.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin)