Sokan bírálták a hasonló értelmű nyilatkozatot tevő Joe Biden elnököt és az általa vezetett adminisztráció lépését, miközben a hétfői amerikai nyitásra várva
a pénzpiacok egy 2008-ra emlékeztető banki csődhullámra is felkészültek.
Elemzők szerint a betétesek teljes körű kompenzálásának ígérete negatív üzenete a pénzpiacok számára.
Kapcsolódó tartalom
Elkerülhető a bankválság?
Washingtoni idő szerint vasárnap este az amerikai bankhatóságok gyors intézkedéseket jelentettek be, amelyek célja az volt, hogy rövidre zárják az SVB csődje miatt kialakult bankválságot, gyors beavatkozással elszigetelve a „fertőzést”. A „beteg” bankokat nem mentik meg, hanem lefoglalják, ám a pénzintézetek kárt szenvedett ügyfelei gáláns kárpótlásban részesülnek.
„Az amerikai emberek és az amerikai vállalkozások bízhatnak bankbetéteikben.
Ott lesznek (a bankbetéteken a pénzösszegek) amikor szükségük van rájuk” – írta Joe Biden amerikai elnök közleményében.
Az amerikai pénzügyminisztérium, a Federal Reserve és a Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) azt ígéri, hogy hétfő reggeltől minden SVB-betétes hozzáférhet betétjéhez, függetlenül annak összegétől. Az FDIC eredetileg 250 ezer dollárban maximált standard garanciáját így de facto teljes körű garancia váltja fel.
Újabb válságjelek
A második Washingtonban bejelentett intézkedés egy új jegybanki eszköz létrehozása volt, amelynek célja, hogy valamennyi bank számára javítsa a vészhelyzeti likviditáshoz való hozzáférést.
A pénzügyi válság kiszélesedését jelezte, hogy egy második bankot, a New York-i Signature Bankot,
az Egyesült Államok 29. legnagyobb bankját is zár alá vették a szabályozó hatóságok.
A kriptovaluta-ágazatban működő vállalatoknak nyújtott szolgáltatásokra szakosodott bankot napok óta jelentős pénzfelvételek sújtották, és fennállt a veszélye, hogy kifogy a készpénzből.
Kapcsolódó tartalom
A Fed irányadó kamatlábainak az elmúlt egy év során nulláról 4,75 százalékra történő, gyors emelése számos olyan intézményt meggyengített, amelyek forrásaik nagy részét a most leértékelt államkötvényekbe fektették. Az SVB-ügy elég súlyos ahhoz, hogy befolyásolja a Fed monetáris politikáját, és arra késztesse, hogy mérsékelje vagy akár fel is függessze a kamatemeléseket, amelyek a keresletet hivatottak csillapítani és az inflációt fékezni.
Haverok, buli…
Jan Hatzius, a Goldman Sachs Bank közgazdásza úgy véli, hogy a Fed „a bankrendszerben lévő stressz miatt” nem emeli március 22-én a tervezett módon az irányadó kamatlábat. Ez súlyosan érintené az amerikai jegybank hitelességét.
Kemény szavakkal ostorozta a Fox News hírtelevízió adásában Joe Biden bejelentését Tim Scott republikánus szenátor. Szerinte az, hogy a Biden-adminisztráció minden betétet biztosít, beleértve a 250 ezer dollár feletti összeget is, megvalósulása esetén káoszhoz vezetne, és negatív üzenetet küldene a piacnak. A szenátor szerint
ez a „haveri összeborulás” egy újabb példája,
ami csak zavarja a tisztánlátást „a következő pár napban, amikor belemélyedünk abba, hogy mi is történt itt valójában”.
Kapcsolódó tartalom
Az SVB kudarca „lehet, hogy csak az első csontváz a szekrényben” – mondta Fredric Russell befektetési menedzser a Wall Street Journalnak. A bedőlt bankban állítólag hónapokig nem volt kockázatkezelési menedzser, mielőtt a pénzintézet összeomlott. A bankok az önelégültség sötétkamrájába kerülnek, és ez rontja a minőségi színvonalat – fogalmazott Russell.
(Kiemelt kép: Az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) logója egy okostelefonon a HSBC brit bank egyik londoni fiókja előtt 2023. március 13-án. Fotó: MTI/EPA/Andy Rain)