Az ukrajnai konfliktus 2022. februári kirobbanása után a bolgár gyártók profitja rohamosan növekedett, Szófia 2022-ben megduplázta a fegyvereladását – közölte az Euractiv portálra hivatkozó V4NA.
Nem az ukránok fizettek a fegyverekért
Bulgária gyárt az ukrán hadsereg által is használt szovjet tervezésű fegyverekkel kompatibilis lőszereket is.
A volt megbízott bolgár védelmi miniszter szerint a fegyverekért nem az ukránok fizettek, hanem a britek, amerikaiak, lengyelek és más európai partnerek.
Bulgáriában a lakosság jelentős része elutasítja a direkt fegyverszállítást Ukrajnának, ezért döntött úgy még Kiril Petkov volt miniszterelnök kormánya, hogy közvetítők segítségével juttatja el a lőszereket és a fegyvereket Kijevnek
– írta a Blic szerb napilap.
Kapcsolódó tartalom
Románián és Lengyelországon keresztül
Az Euractiv forrásai szerint 2022-ben mintegy egymilliárd dollár értékben érkeztek fegyverek Ukrajnába. A szállítmányok főleg Románián és Lengyelországon keresztül érkeztek az országba. Így nem kellett közvetlen szerződést kötnie az ukránoknak és a bolgároknak.
Velizar Shalamanov volt megbízott védelmi miniszter megerősítette, hogy a bolgár fegyvergyártó cégek közvetlenül nem adnak el fegyvereket és lőszereket ukrán cégeknek.
„A kereskedelemre külön gyakorlat van, ami külföldi programokon keresztül történik”
– mondta.
„Jól pénzelt program működik Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és Lengyelországban. Ezeken keresztül vásárolják meg Ukrajnának a szükséges fegyverzetet, vagyis a pénz nem ukrán, hanem brit, amerikai, lengyel vagy európai” – részletezte az Euractivnak a bolgár politikus, majd kiemelte, a fegyverszállításoknál a logisztika is fontos.
Kapcsolódó tartalom
Bulgária a háború első heteitől kezdve komoly szerepet játszott az ukránok lőszerrel és üzemanyaggal való ellátásában. Erről írt már a Welt is. A Guardian cikke szerint Kiril Petkov volt bolgár miniszterelnök és Assen Vasziljev pénzügyminiszter azt mondta, országuk biztosította tavaly tavasszal az ukrán hadseregnek a szükséges szovjet kaliberű lőszer 30 százalékát, esetenként a gázolaj 40 százalékát is.
Kapcsolódó tartalom
A korábbi kormányfő mindezt a közvéleménnyel szembemenve tette, hiszen a lakosság attól tartott, hogy ezekkel a manőverekkel könnyen belesodródhatnak a bolgárok is a konfliktusba.

Politikai válság
A volt bolgár miniszterelnök tavaly tavasszal arra szólította fel a lakosságot, hogy mindenki utalja át egyhavi fizetését egy alapítványnak, amelyet azért hoztak létre, hogy fegyvereket vásároljon Ukrajnának. A V4NA akkori beszámolója szerint Kiril Petkov Facebook-posztjában rámutatott, hogy segíteni kell Ukrajnának, akár úgy is, hogy az emberek pénzt vonnak meg saját maguktól.
A befizetéssel kapcsolatos tudnivalókat, adatokat is közölte bejegyzésében Petkov.
Petkov kormányát egy 4 párt alkotta koalíció támogatta, ám ő úgy döntött a fegyverszállítmányok jóváhagyásáról, hogy azzal nem értett egyet minden partnere. A szocialisták például nem akarták, hogy Bulgária fegyvereket exportáljon Ukrajnába.
Kapcsolódó tartalom
Petkov és kormánya tavaly júniusban megbukott. A politikai válság azóta is tart Bulgáriában, az őszi rendkívüli választások után nem sikerült új kabinetet alakítani, újabb voksolásra készülnek, amely áprilisban lehet esedékes.
Kiemelt kép forrása: MTI/EPA/Vaszil Donev