A német ügyészség a hírek szerint arra jutott, hogy egy Lengyelországban bérelt jachton szállították a robbanóanyagot a vezetékekhez, a művelet mögött pedig egy ukránbarát csoport állhat.
Ukrajna tagadja, hogy köze lenne a szabotázshoz, ahogy korábban az Egyesült Államok is tagadta, amikor meggyanúsították.
Kapcsolódó tartalom
Egy ukránbarát csoport volt felelős a gázvezeték felrobbantásáért – erről írt kedden a The New York Times.
Az amerikai lap – névtelenül nyilatkozó amerikai hírszerzési tisztviselőkre hivatkozva – arra is kitért, hogy bár bizonyíték nincs rá, de az újonnan gyűjtött hírszerzési adatok arra utalnak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenfelei voltak az elkövetők. A csoport tagjait azonban nem leplezték le, ahogyan azt sem, hogy ki irányította vagy fizette a műveletet.
Kapcsolódó tartalom
Biden megígérte
Napokig bugyogott a víz felszíne az Északi-tengeren az Északi Áramlat gázvezetékek fölött tavaly szeptemberben. Hamar kiderült, hogy a mélyben robbanások történtek.
A gyanú azonnal az Egyesült Államokra terelődött, miután Radek Sikorski volt lengyel külügyminiszter a gázszivárgást mutató fotó mellé azt írta: köszönjük, USA. A megjegyzés pedig nem volt véletlen.
„Ha Oroszország inváziót indít, tankokkal vagy katonákkal lépi át az ukrán határt, akkor nem lesz tovább Északi Áramlat. Véget vetünk neki”
– ezt még tavaly februárban, az orosz–ukrán háború kitörése előtt mondta egy sajtótájékoztatón Joe Biden.
Kapcsolódó tartalom
Az Egyesült Államok elnökének kijelentése után döbbent csend következett, majd amikor egy újságíró rákérdezett, hogy mégis hogyan, akkor Joe Biden csak annyit felelt:
„Ígérem, képesek leszünk rá.”
Néhány hete Seymour Hersh, Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró is arra a következtetésre jutott, hogy az Egyesült Államok robbantotta fel az Északi Áramlatot.
Kapcsolódó tartalom
Forrásai szerint az amerikai kormány mellett a CIA is aktívan részt vett az akcióban, melyet távirányítású bombákkal hajtottak végre az amerikai haditengerészet búvárai, a parancsot pedig a szabotázsra maga Joe Biden adta ki. Az írás megjelenése után a Fehér Ház tagadta, hogy Amerikának köze lenne a történtekhez.
A történtek Amerikának kedveznek
Csakúgy mint Ukrajna, Volodimir Zelenszkij kormánya ugyanis szintén leszögezte: nincs köze az Északi Áramlat gázvezeték elleni támadáshoz. Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök főtanácsadója a The New York Times cikkére úgy reagált, hogy Ukrajna egyáltalán nem vett részt a szabotázsban.
Kapcsolódó tartalom
Csakhogy szerdán a német köztelevízió, valamint a Die Zeit című lap is arról írt, hogy a bűnügyi nyomozás során sikerült azonosítani a szabotázsnál használt hajót, melyet Lengyelországban bérelt ki egy cég, és két ukrán állampolgár a tulajdonosa.
Bár a nyomok jelenleg Ukrajnába vezetnek, Oroszország szerint mindez terelés, és szakértők is arra mutatnak rá, az ukránok amerikai támogatás nélkül nem tudták volna véghez vinni az akciót. Rámutattak arra is, hogy a történek az Egyesült Államoknak kedveznek, hiszen a gázvezeték felrobbantása szerepet játszik a gáz drágulásában is Európában.
A következő tél még nehezebb lehet
Jelentős gázhiánnyal küzdhet meg az Európai Unió. A helyzet közben tovább romolhat, hiszen idén is jelentős gázhiánnyal nézhet szembe az Európai Unió – erről Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője beszélt az M1-en.
Kapcsolódó tartalom
„Egyszerűen az infrastrukturális korlátok, illetve a cseppfolyósított gáz piaca nem teszi lehetővé, hogy akkora mennyiségű energiát szerezzen be, mint korábban Oroszországból vezetéken keresztül. Ezt számos bizonytalan tényező befolyásolja” – hangsúlyozta Hortay Olivér.
Hozzátette, komoly esély van arra, hogy a nyáron megismétlődik a szűkös energiakínálat és az árrobbanás. Így a következő tél még nehezebb lehet, mint az idei.
Kiemelt kép forrása: MTI/AP/Dán fegyveres erők