Aktuális

A Tisza áradása miatt lezárják a szegedi rakpartot

Mik a START-egyezmények, melyekben Oroszország felfüggeszti részvételét?

| Szerző: hirado.hu
Oroszország felfüggeszti részvételét a hadászati támadófegyverek csökkentéséről szóló orosz–amerikai Új START-megállapodásban – jelentette be Vlagyimir Putyin elnök kedden Moszkvában. De mit jelent a START-megállapodás, és mi volt a SALT-egyezmény?

 

„Mielőtt visszatérnének a START-szerződésről folytatott tárgyalásokhoz, tisztázni kell, hogy mi módon veendő figyelembe Franciaország és Nagy-Britannia nukleáris arzenálja” – közölte Putyin. Az orosz elnök azt is elmondta: információi vannak arról, hogy az Egyesült Államok nukleáris fegyver valós tesztelésére készül.

Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét a moszkvai Gosztiny Dvor konferenciaközpontban mondta el 2023. február 21-én (Fotó: EPA/Dmitrij Asztakov/Szputnyik/Kormányzati sajtószolgálat)

A nukleáris háború árnyékában

A Stratégiai Fegyverzetcsökkentő Egyezmény (Strategic Arms Reduction Treaty, START) olyan, a nukleáris fegyverek használatát korlátozó megállapodások sorozata, amelyeket még a hidegháborús korszakban kötött meg a két korabeli nagyhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió.

Kapcsolódó tartalom

A nukleáris háború veszélyét a START-egyezmények előtt bizonyos szinten a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló tárgyalások, az úgynevezett SALT-megállapodások (Strategic Arms Limitation Talks) rögzítették. A mélypontnak számító, az 1962. októberi kubai rakétaválság után a nukleáris biztonság felé tett első lépés volt az Egyesült Államok és a Szovjetunió között létrejött 1972. május 26-án Richard Nixon és Leonyid Brezsnyev által aláírt nemzetközi fegyverzetkorlátozási egyezmény, a SALT–1.

A szovjet–amerikai csúcstalálkozó legfontosabb eseményeként május 26-án Leonyid Brezsnyev, az SZKP KB fõtitkára (jobbról) és Richard Nixon amerikai elnök (balról) aláírta a hadászati fegyverek korlátozásáról kötött megállapodást. A képen: Az okmányok kicserélése. Középen Alekszej Koszigin szovjet miniszterelnök, mögötte balról Grecsko marsall, szovjet honvédelmi miniszter. Brezsnyev mögött Nyikolaj Podgornij szovjet államfő (Fotó: MTI/PI)

START és megtorpanás

Hasonló funkciót töltött be a Ronald Reagan amerikai elnök javaslatára létrejött START-egyezmény, melyet 1991. július 31-én írták alá, öt hónappal a Szovjetunió felbomlása előtt. Az egyezmény különböző típusú járművek és robbanófejek számát korlátozta. Azóta a volt szovjet utódállamok közül Fehéroroszország, Kazahsztán és Ukrajna teljesen megszabadult a nukleáris fegyverektől.

Kapcsolódó tartalom

A START II egy bilaterális szerződés volt

az Egyesült Államok és Oroszország között a hadászati támadófegyverek korlátozásának és csökkentésének témájában. Amerikai részről George H. W. Bush, Oroszország részéről Borisz Jelcin írta alá 1993. január 3-án.

Az Új START az Egyesült Államok és az Orosz Föderáció közötti nukleáris fegyverzetcsökkentési szerződés.

A szerződést 2010. április 8-án írták alá Prágában. Oroszország Putyin bejelentésével felfüggesztette részvételét ebben a szerződésben. Putyin egyébként hangsúlyozta, hogy Moszkva nem lép ki a szerződésből, hanem felfüggeszti részvételét.

A kiemelt kép illusztráció: Gombafelhő egy francia atombomba robbanása után az Aopuni felett, 1971. 1966-tól 1996-ig ez volt a francia kísérleti terep 193 bomba tesztelésére, először légköri, majd föld alatti robbantást hajtottak végre. Francia Polinézia, Csendes-óceán. (Fotó: Galerie Bilderwelt/Getty Images)

Ajánljuk még