A demonstrációkat két, a hatóságok által az év elején kivégzett tüntető halála után negyven nappal tartották. Az iszlám vallás több tanítása szerint a halott utáni gyász ugyanis negyven napig tart, ennek lejártával pedig ismét közösen szokás megemlékezni az elhunytakról.
Mohammed Mehdi Karamit és Szejjid Mohammad Hosszeinit január 8-án akasztották fel, mert a vád szerint megölték a tüntetéseket elfojtó erőszakos karhatami fellépésben fontos szerepet vállaló Baszidzs önkéntes félkatonai alakulat egyik tagját.
Ügyvédjeik szerint a két férfiből erőszakkal csikarták ki a beismerő vallomást.
Tüntetéseket jelentettek Teherán mellett a többi között Iszfahán, Kazvín és Karadzs városából is. Megmozdulásokra került sor a síiták egyik szent városában, a vallási konzervativizmusáról ismert Meshedben is.
Kapcsolódó tartalom
Egyes videófelvételeken a tüntetők azt kiabálják: „Meg fogjuk bosszulni mártír testvéreink vérét!”. Helyszíni beszámolók szerint a – javarészt fiatal – tüntetők több házfalra a rendszert szidalmazó graffitikat festettek, sok demonstráló nő pedig kendő nélkül vonult az utcára.
Iránban szeptember közepén kezdődött tüntetéshullám, amely a hatóságok szerint az utóbbi hetekben alábbhagyott.
A tiltakozásokat Mahsza Amini, egy 22 éves iráni kurd nő halála váltott ki.
A nőt az erkölcsrendészet letartóztatta arra hivatkozva, hogy megsértette az ország szigorú öltözködési szabályait, majd az őrizetben meghalt. Teherán „zavargásokat” emleget, és Irán külföldi ellenségeit, illetve azok ügynökeit teszi felelőssé.
A kiemelt kép illusztráció.