Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön az orosz állami RIA Novosztyi hírügynökségnek kijelentette, az újságíró által készített jelentés nem lepte meg Moszkvát, az amerikaiaknak pedig számolniuk kell a következményekkel.
Mint arról korábban beszámoltunk, Seymour Hersh többszörösen díjazott – köztük Pulitzer-díjjal is kitüntetett – amerikai oknyomozó újságíró friss cikkében kormányzati forrásokra hivatkozva leírta,
hogyan robbantotta fel az Egyesült Államok az Északi Áramlat 2 vezetéket.
Kapcsolódó tartalom
A cikkben részletezi, hogy az amerikai kormány a CIA-val karöltve hogyan tervezte meg a vezeték felrobbantását, hogyan vitték véghez a tervet, valamint hogyan próbálták meg kezelni a robbantás utóhatásait. Egészen konkrétan az Egyesült Államok búvárai a Baltops 2022 nemzetközi hadgyakorlat leple alatt C4 tölteteket helyeztek el a gázvezetékek körül, amiket később felrobbantottak.
Az újságíró forrásai szerint a parancsot Joe Biden elnök adta ki.
„Biden döntése, hogy szabotálja a csővezetékeket, több mint kilenc hónapig tartó, szigorúan titkos vitát követően született meg. A washingtoni nemzetbiztonsági közösségen belül azt vitatták meg, hogyan lehetne a legjobban elérni ezt a célt. Ez idő alatt a kérdés nem az volt, végrehajtsák-e a küldetést, hanem az, hogy hogyan hajtsák végre anélkül, hogy nyíltan tudnák, ki a felelős érte” – fejtette ki Hersh.
Az újságíró kifejtette, hogy az Északi Áramlat vezetékeket Biden úgy tekintette, mint Putyin egy lehetséges módszerét arra, hogy a földgázt politikai és területi ambíciói érdekében fegyverként használja fel. Állítása szerint direkt megkerülték a tervezésben a kongresszust és a szenátust: „A [tervben részt vevő] búvárok kizárólag a haditengerészethez tartoztak, nem pedig az amerikai különleges műveleti parancsnoksághoz, amelynek titkos műveleteiről jelentést kell tenni a kongresszusnak, és előzetesen tájékoztatni kell a szenátus és a képviselőház vezetését – az úgynevezett Nyolcak csoportját.
A Biden-kormányzat mindent megtett, hogy elkerülje a kiszivárogtatásokat, mivel a tervezés 2021 végén és 2022 első hónapjaiban zajlott.”
A Fehér Ház tagadta a Hersh jelentésében megjelent vádakat.
Kapcsolódó tartalom
Oroszország nemzetközi vizsgálatot követel az Északi Áramlat elleni merénylet ügyében
Az orosz duma elnöke nemzetközi vizsgálatot sürget
Csütörtök délelőtt az orosz állami duma (a parlament alsóháza) házelnöke, Vjacseszlav Vologyin azt mondta, hogy a jelentést nemzetközi vizsgálatnak kell követnie. „A nyilvánosságra hozott tényeknek egy nemzetközi vizsgálat alapját kell képezniük, amely Bident és bűntársait bíróság elé állítja” – mondta Volodin.
Szerinte az Egyesült Államoknak kártérítést kellene fizetnie a terrortámadás által érintett országoknak.
A Balti-tengerben lefektetett Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat 2 gázvezetéken tavaly szeptember végén történtek robbanások, Svédország és Dánia kizárólagos gazdasági övezetében. Az első csővezetékpár mindkét szálán és a másodiknak az egyikén észleltek sérüléseket. Az Északi Áramlat Ukrajna megkerülésével orosz földgázt szállított Európába.
Svéd és dán nyomozók később megállapították, hogy szabotázs történt, de a felelőst nem nevezték meg.
Vlagyimir Putyin orosz elnök már korábban az „angolszászokat”, elsősorban Londont hibáztatta a történtek miatt, míg a nyugati országok Oroszország felelősségét firtatták.
Kiemelt kép: A svéd parti őrség felvételén földgáz bugyog fel az Északi Áramlat 2 csővezetékből a Balti-tengeren, svéd felségvizeken (Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség)