A brit hadseregnek állítólag sehol sem maradt nehézfegyverzete az országban, miután az összeset átadta Ukrajnának, hogy segítse az orosz invázió elleni erőfeszítéseket – írja a Daily Mail.
Kapcsolódó tartalom
Miután a védelmi vezetők ígéretet tettek erre, néhány héten belül Ukrajnába szállítanak mintegy harminc AS–90 típusú önjáró löveget (emellett 14 Challenger 2 harckocsit is), ami aggodalomra ad okot, hogy a döntés miatt Nagy-Britannia sebezhető helyzetbe kerülhet – fogalmaz a lap. A lap úgy tudja: a Mobile Fires Platform nevű fegyverkezési program keretében beszerzésre kerülő új fegyverzet csak 2029-ben érkezik meg.
Teljes kapituláció – háború nélkül
Ez ugyanis azt jelenti, hogy Nagy-Britannia átadja brit szárazföldi erők összes önjáró lövegét: ez a 30 darab, 1993-ban rendszeresített löveg adja ki az öt szárazföldi ezred, így a lovassági alakulatok teljes nehézfegyverzetét.
Sir Patrick Sanders tábornok a Daily Mail által a múlt héten megszerzett levelében kifejtette, hogy Nagy-Britannia számára milyen realitásokkal jár, ha ilyen nagy mennyiségű katonai felszerelést adományoz.
Kapcsolódó tartalom
„Ha feladjuk ezeket a képességeket, akkor átmenetileg gyengébbek leszünk, ezt nem lehet tagadni” – szögezte le a tábornok, hozzátéve: „a harckocsik legénysége és a tüzérek fogják a leginkább megérezni ennek hatását”.
Sir Sanders reménykedik
Mindemellett a tábornok úgy véli: a döntés azonban lehetőséget teremt arra, hogy felgyorsítsák a hadsereg modernizációját és átalakítását, túltéve Oroszországon.
„Ukrajnának most van szüksége harckocsikra
és fegyverekre. Tudom, hogy jó célra fogják használni azokat” – írta levelében Sir Patrick Sanders.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: A brit 1. páncélos hadosztály AS–90-es önjáró lövegét a Perzsa-öböl térségébe indítják a németországi Emden kikötőjéből 2003. február 8-án (Fotó: Stuart Franklin/Getty Images)