Tovább bővülhet a brüsszeli korrupcióban érintettek köre a következő hetekben. Az M1-en nyilatkozó elemző szerint sokkal többről van szó, mint néhány korrupt EP-képviselőről, hiszen azok munkatársai és az Európai Parlament környékén működő nem kormányzati szervezetek is érintettek lehetnek – hangzott el az M1 Híradójában.
Egyre több kapcsolat fedezhető fel az ügy gyanúsítottjai és a Soros-hálózat között, az Origo cikke arra is rámutat, hogy a Magyarországot folyamatosan bíráló Soros-szervezet, a Transparency International most hallgat.
Luxusélet kenőpénzből
Egykori és mostani európai parlamenti képviselők mellett az általuk alapított nem kormányzati szervezetek, NGO-k is szereplőivé váltak a brüsszeli korrupciós botránynak.
A belga ügyészség gyanúja szerint ezek a magukat civil szervezetnek nevező, de helyi berkekben csak lobbiszervezeteknek tartott csoportok adták a hátterét az Európai Parlamentet érintő bűnszervezetnek, amely az abban tevékenykedőknek luxuséletet biztosított. Belga sajtóértesülések szerint 20 millió eurót, csaknem 8 milliárd forintot találtak panamai bankszámlákon. A decemberben letartóztatott Eva Kaili brüsszeli lakásán és több, hozzá közel álló személynél pedig több mint másfél millió eurót, azaz csaknem 600 millió forintnyi készpénzt találtak bőröndökben.
Kapcsolódó tartalom
Noha Eva Kaili lebukásával robbant ki a brüsszeli korrupciós botrány, azóta folyamatosan dől a brüsszeli korrupciós dominó. A már letartoztatott politikusok, mint például Pier Antonio Panzeri, próbálnak vádalkut kötni. Újabb és újabb neveket említenek, remélve, hogy enyhébb büntetést kapnak.
Soros szövetségesei
Pier Antonio Panzeri szerepel azon a listán, amely Soros György európai parlamenti szövetségeseit sorolja fel. Szintén Soros-szállal rendelkezik Eva Kaili görög európai parlamenti képviselő, aki Pier Antonio Panzerivel közösen alapította a Fight Impunity NGO-t. Ez az a szervezet, amely a gyanú szerint központi szerepet játszhatott az ügyben.
A szerző felhívja a figyelmet arra, hogy Eva Kaili az Külkapcsolatok Európai Tanácsának (European Council on Foreign Relations, ECFR) tagja, amelynek képviselői között Bajnai Gordon és Korányi Dávid mellett Soros György és fia, Alexander Soros is megtalálható. A cikk írója mindezek után azt a következtetést vonja le, hogy a hazánkat támadó jelentést közlő Transparency International valahogy mégsem azzal a Brüsszellel foglalkozik, amely láthatóan tele van korrupciós ügyekkel.
Kiterjedt hálózat
Továbbra sem látni a brüsszeli korrupciós botrány végét, hiszen egy kiterjedt hálózatról van szó, amelynek újabb szereplői még csak most kerülnek majd a hatóságok látókörébe – erről beszélt Szikra Levente, az Alapjogokért Központ elemzője az M1-en.
„Nemcsak képviselők érintettek, hanem képviselői munkatársak is, illetve az Európai Parlament környékén létező úgynevezett nem kormányzati szervezetek, NGO-k, amik magukat civil szervezetnek hívják”
– mondta Szikra Levente.
Önmagukra írták a szabályokat, önmagukat ellenőrizték
Az Alapjogokért Központ elemzője úgy véli, hogy az Európai Parlament rendszer szinten is felelős a kialakult helyzetért.
„Költségvetési ellenőrzési bizottság és a többi, hát kik vannak abban: európai parlamenti képviselők. Tehát saját magukra írták a szabályokat, saját magukat ellenőrizték, és az lett a vége, amit most látunk”
– hangsúlyozta az Alapjogokért Központ elemzője.
Az elemző azt mondta: a közeljövőben nem várható, hogy az Európai Parlament olyan szabályokat hoz, amely ellenőrizhetővé teszi a képviselőket. Szerinte az EP jelenleg látszatintézkedésekkel próbálja meg visszaállítani a megtépázott hírnevét. Azt mondta: az mutatná az Európai Parlament elkötelezettségét, ha egy a magyarhoz hasonló vagyonnyilatkozati rendszert vezetnének be.
Kiemelt képen: Fellborult dominók európai zászlókkal, jelképes fotó dominóhatás a Grexit után (Photo by Christian Ohde/McPhoto/ullstein bild via Getty Images)