
Olaf Scholz német kancellár szintén úgy döntött, hogy legalább 14 Leopard 2 harckocsit küld. A tervek szerint szerdán délelőtt felszólal a parlamentben.
Oroszország washingtoni nagykövete „újabb égbekiáltó provokációnak” nevezte a bejelentést.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Dmitro Kuleba külügyminiszter, illetve az ukrán hadvezetés hetek óta egyre hangosabban követeli, hogy a Nyugat küldjön még több páncélozott harckocsit és egyéb hadifelszerelést Ukrajnába. Kérésük – egyes vélemények szerint követelésük – most értő fülekre talált, hiszen a BBC beszámolója szerint Washington és Berlin szerdára virradóra megegyezett a harckocsiszállítmányokról.
Eszerint Joe Biden indítványára az amerikai kormány legalább 30 darab M1 Abrams harckocsi küldését tervezi, Olaf Scholz német kancellár pedig legalább 14 darab Leopard 2 harckocsi útnak indítása mellett döntött.
A német kormány hivatalos nyilatkozata még várat magára, a kancellár a várakozások szerint szerda délelőtt jelentheti be Berlin újabb szerepvállalását.
Kapcsolódó tartalom
Mindeddig az Egyesült Államok és Németország ellenállt a belső és külső nyomásnak, hogy tankjaikat Ukrajnába küldjék. Az USA az Abrams esetében elengedhetetlen kiterjed műszaki ismeretekre és karbantartásra hivatkozott, míg Berlin a NATO háborúba keveredésének veszélyét hangsúlyozta.
Ukrán tisztviselők azt mondták, hogy az ilyen szállítmányok segíthetik csapataikat az orosz ellenőrzés alatt lévő területek visszafoglalásában. A lehetséges szállítások ütemezése azonban továbbra is tisztázatlan, és hónapokba vagy akár évekbe is telhet, amíg az amerikai harcjárművek elérik a csatateret.
Andrij Jermak, az ukrán elnök kabinetfőnöke kedden felszólította a nyugati országokat, hogy adjanak több száz harckocsit Kijevnek, hogy „zúzó öklöt” formáljanak Oroszország ellen.
„A tankok az egyik összetevője annak, hogy Ukrajna visszatérjen 1991-es határaihoz” – írta a Telegramon, miután megjelentek a hírek arról, hogy Németország beleegyezett tankok küldésére.
Oroszország washingtoni nagykövete, Anatolij Antonov a Telegramon így reagált a bejelentésre:
„Ha az Egyesült Államok úgy dönt, hogy taharckocsikat szállít, akkor egy ilyen lépést a »védelmi fegyverekkel« kapcsolatos érvekkel indokolni semmiképp sem fog működni. Ez egy újabb kirívó provokáció lenne Oroszország ellen.”
Kapcsolódó tartalom
Bármelyik NATO-tagállam küldhet harckocsikat, ha akar
Amerikai sajtóértesülések szerint német tisztviselők ragaszkodtak ahhoz, hogy csak akkor járuljanak hozzá a Leopard 2-ek Ukrajnának való átadásához, ha az Egyesült Államok az M1 Abramsot is küldi.
„Ha a németek továbbra is azt mondják, hogy csak olyan feltételekkel küldenek vagy engednek el Leopardokat, amilyenekkel az amerikaiak az Abramsot küldik, akkor nekünk is el kell küldenünk az Abramsot” – mondta kedden a Politico-nak Chris Coons demokrata szenátor.
Nagy-Britannia már közölte, hogy Challenger Two harckocsikat küld Ukrajnába. Lengyelország a héten közölte, hogy Leopard 2 harckocsikat szeretne küldeni Ukrajnának, de ezek Németországban készülnek, ezért Berlinnek jóvá kell hagynia az exportjukat.
Kapcsolódó tartalom
A Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézete szerint legalább 16 európai és NATO-ország rendelkezik Leopard 2 tankokkal.
Nem mindenki küld tankokat Ukrajnába, de Scholz „látszólagos” döntése most azt jelenti, hogy megtehetik, ha akarják.