A négy napja kinevezett miniszter Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral folytatott első hivatalos megbeszélése után, kettejük közös tájékoztatóján kifejtette: míg egyes országok „nagyon határozottan követelik”, hogy Ukrajna támogatói a világ legerősebb és legmodernebb nyugati harckocsijának számító Leoparddal is segítsék a védekezést, mások „éppen olyan alaposan mérlegelni akarnak, mint a német kancellár”.
Ez azonban nem megosztottságot jelent, hanem azt, hogy az álláspontok összehangolása egy folyamat, amelyhez idő kell
– mondta Boris Pistorius.
Bald soll klar sein, wie viele #Leopard-Panzer Deutschland der Ukraine schicken könnte. Falls der Kanzler Lieferungen zustimmt, will Boris #Pistorius schnell handlungsfähig sein.https://t.co/S5ldks9u6H
— DER SPIEGEL (@derspiegel) January 24, 2023
Hozzátette: hamarosan elkészül a minisztérium jelentése a hadsereg (Bundeswehr) Leopard állományáról és a harckocsik állapotáról, felszereltségéről, így nagyon gyorsan el lehet kezdeni a kiképzést és a szállítást, ha a kormány úgy határoz, hogy a Bundeswehrtől is átadnak ilyen harckocsikat Ukrajnának.
Kapcsolódó tartalom
Tizenkét ország ajánlott fel német tankokat Ukrajnának – Németország még nem
Borrell: Az EU további 500 millió eurót biztosít Ukrajna katonai támogatására
Össztűz zúdul a németekre, amiért még nem engedélyezték a tankszállítást Ukrajnába
Jens Stoltenberg hozzátette: bízik abban, hogy hamarosan lezárulnak a szövetségesek közötti egyeztetések és sikerül megállapodásra jutni. Kiemelte: még ütőképesebb és fejlettebb fegyverrendszerekkel, köztük harckocsikkal is segíteni kell a védekezést, méghozzá az eddiginél gyorsabban, mert döntő fontosságú szakasz következik Oroszország Ukrajna elleni háborújában, a Kreml újabb támadásokra készül.

Mint mondta, éppen ezért üdvözli, hogy
a német kormány már a döntéselőkészítés szakaszában arra biztatja a Leopardokkal rendelkező partnereit, hogy kezdjék meg az ukrán katonák kiképzését a harckocsi használatára.
A NATO-főtitkár aláhúzta: csak azzal lehet tartós békét teremteni, ha világossá teszik Vlagyimir Putyin orosz elnök számára, hogy nem győzhet a csatatéren, ehhez pedig képessé kell tenni az ukrán erőket az orosz megszállás alá került területek visszafoglalására.
A német kormánynak a harckocsik ügyében nemcsak arról kell dönteni, hogy átadnak-e harckocsikat a Bundeswehrtől Ukrajnának, hanem a hadiipari exportról szóló szabályok alapján arról is, hogy engedélyezi-e más országoknak a német gyártótól vásárolt harckocsik továbbadását.
Elsőként, január közepén a lengyel kormány jelentette be, hogy egy nemzetközi összefogás keretében átadna 14 Leopard harckocsit Ukrajnának. Keddi német sajtójelentések szerint be is nyújtották a német kormányhoz a reexporthoz szükséges kérelmet.