Ha vezetés közben lát egy közlekedési lámpát, fontos, hogy biztos legyen benne, milyen színt mutat. Ez az optikai csalódás azonban kétségbe ejtheti önt, hiszen első pillantásra a felső lámpa pirosnak tűnik. Ha azonban lekerül róla a ciánszűrő, látható, hogy valójában szürke, és hogy az agya az ellenkezőjét hitette el önnel – közölte cikkében a DailyMail.
Ezt a trükköt közösségi oldalán osztotta meg az illuzionista Dean Jackson, aki el is magyarázza, hogyan működik a jelenség.
@beatonthebeeb #opticalillusion #opticalillusions #mindgame #mindgames #complementarycolors #colours ♬ Will to Live – Jacob Yoffee
„Az agya dolgozik, hogy meggyőzze a pirosról” – mondta. Az emberi szem hátsó részén fotoreceptorok vannak – olyan sejtek, amelyek a beeső fényre reagálnak. Ezeknek két típusa van, a pálcikák és a csapok, és míg a pálcikák a mozgásra és az éjszakai látásra érzékenyek, addig a csapok a színeket érzékelik.
A csapokból is háromféle létezik, és ezek mindegyike egy adott színre – vörös, zöld vagy kék – a legérzékenyebb. A ciánszín a zöld és a kék szín kombinációja, ami azt jelenti, hogy a ciánszűrő csak ezt a két színt engedi át, a vöröset nem. Ha tehát egy ciánszűrőt vörös fény fölé helyeznek, annak túlnyomó többsége nem tud áthatolni, és a tárgy sötétszürkének vagy feketének látszik.
Ha azonban az agyunk felismeri a kép kontextusát, és úgy véli, hogy annak vörösnek kell lennie, akkor a szürke fényt annak fogja értelmezni. Ez azt jelenti, hogy amikor ráközelítünk, és már nem tűnik közlekedési lámpának a kép, akkor olyan szürkének látszik, mint amilyen valójában.
A kiemelt kép illusztráció.