A sírt az egyiptomi régészeti minisztérium és a Cambridge-i Egyetem régészei tárták fel 2022 októberében – számolt be róla a Live Science.
For the science guys: Royal tomb discovered near Luxor dates to time when female pharaoh co-ruled ancient Egypt https://t.co/ld1PTWLN3q
— John Textor (@john_textor) January 20, 2023
A kamra valószínűleg Henemetamon Hatsepszut legendás női uralkodó idejére datálható. A kamra falain található töredékes feliratok alapján megállapították, hogy a nyughely akkor épülhetett, amikor a királynő a mostohafiával, III. Thotmesszel együtt vezette Egyiptomot.
Kapcsolódó tartalom
III. Thotmesz még gyermek volt, amikor apja, II. Thotmesz időszámításunk előtt 1479-ben meghalt. Hatsepszut előbb régensként irányította az országot, később tényleges uralkodóvá vált, majd III. Thotmesszel együtt uralkodott. Az ifjú fáraó csak mostohaanyja halála után kezdhette meg tényleges uralkodását.
Érdekesség, hogy a sziklába vájt sírban több személyt is eltemettek – a sírban nagy valószínűséggel egy fáraó felesége és több gyermeke pihen. A sírban eddig felfedezett leletek elemzése jelenleg is zajlik, de további feltárások szükségesek.
Kapcsolódó tartalom
Ritka kincsre leltek a fáraók dombján
Korábban ismeretlen királyné piramisára bukkantak
A múltbeli áradások miatt a nyughely nincs jó állapotban, a kamrát törmelék töltötte fel, mennyezete pedig beszakadt. A szakértők szerint évekbe telhet, mire teljesen megtisztítják.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI)