„A személyemre hónapok óta vadászó média aligha teszi lehetővé a katonákról, a Bundeswehrről és a német polgárok érdekében hozott biztonságpolitikai döntésekről szóló objektív tudósításokat és vitákat” – idézi Lambrecht közleményét a DPA hírügynökség.
„A katonák értékes munkájának és a hadseregnél dolgozó számos motivált embernek kell előtérbe kerülnie. Ezért úgy döntöttem, hogy lemondok hivatalomról”
– tette hozzá az exminiszter.
Az 57 éves szociáldemokrata politikus köszönetet mondott mindazoknak, „akik nap mint nap elkötelezetten dolgoznak a biztonságunkért”, és a legjobbakat kívánta nekik a jövőre nézve.
Christine Lambrecht sieht die Schuld für ihren Rücktritt nicht bei sich, sondern bei den Medien. Dabei ist die Ministerin an ihren grundsätzlichen Aufgaben gescheitert. https://t.co/NkYOBUodxo
— Handelsblatt (@handelsblatt) January 16, 2023
A Focus Online beszámolójában megjegyzik, hogy Lambrecht lemondásáról már péntek este több német sajtóorgánum kész tényként számolt be. A baloldali politikust hónapok óta bírálják, az ellenzéki CDU/CSU párszövetség többször is a lemondását követelte.
Kritikusai egyebek mellett a Bundeswehr beszerzéseinek lassúságával és a szakértelem hiányával vádolták Lambrechtet,
de a nyilvánosság előtti szereplései miatt is számos kritikát kapott.
Kapcsolódó tartalom
Német hadügy, a „nemakaromtárca”: ki lehet Lambrecht utódja?
Olaf Scholz kancellárnak ismét egy nőt kell jelölnie, ha be akarja tartani azt az ígéretét, miszerint kormányában mindig egyenlő a nő-férfi arány.
Tovább nehezítheti a kiválasztást, hogy a szövetségi kormányt alkotó pártok – a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a liberálisok (FDP) – megegyezése alapján a védelmi tárcát csak szociáldemokrata politikus vezeti. Ez a feltétel csak egy nagyobb átalakítással módosítható.
Németországban 2013 óta nők töltötték be a védelmi miniszteri posztot. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság jelenlegi elnöke 2013-tól 2019-ig állt a tárca élén, majd a kereszténydemokrata Annegret Kramp-Karrenbauer következett, akit a Scholz-kormány megalakulását követően, 2021 decemberében Lambrecht váltott fel.
A Bundeswehrt az ország újraegyesítése óta sújtó pénzhiány miatt a védelmi az egyik leghálátlanabb tárca a német kormányban, mindenkori vezetője gyakran kerül bírálatok kereszttüzébe a többi között a hiányos felszerelés és a működésképtelen eszközök, járművek miatt. Oroszország Ukrajna elleni támadása nyomán azonban a védelmi az egyik legfontosabb tárca is a 2021 decemberében felállt Scholz-kormányban, mert Ukrajna katonai támogatása és a Bundeswehr korszerűsítése egy 100 milliárd eurós beruházási program révén a legfőbb kormányzati törekvések közé tartozik.
Kapcsolódó tartalom
Christine Lambrecht nem védelmi ügyekre szakosodott politikus, aki azzal védekezett, hogy a végéhez közeledő politikai karrierjét nem védelmi miniszterként tervezte lezárni, inkább a belügyminiszteri tárcát választotta volna. De azért is sok bírálatot kapott, hogy nem a kellő lendülettel és nem a megfelelő szaktudással igyekszik előmozdítani a német haderő reformját.
Legutóbb azzal tette nevetségessé magát a politikus a német választók előtt, hogy Berlin belvárosában mobiltelefonnal felvett újévi videóüzenetében nem lehet hallani a hangját a háttérben mulatozó szilveszterezők petárdái miatt.
Kiemelt képen: Christine Lambrecht német védelmi miniszter sajtótájékoztatót tart az Ukrajnáról folytatott nemzetközi tanácskozáson Ramsteinban, az Egyesült Államok németországi légi támaszpontján 2022. április 26-án (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)