Valódi csatatérre hasonlít az észak-rajna–vesztfáliai Lützerath. Tucatnyi rendőrautót vezényeltek a helyszínre. A klímaaktivisták árkokat ástak, hogy megakadályozzák a hatóságok előrenyomulását. Az aktivisták acélkordonelemeket, téglákat és tetőcserepeket is felhalmoztak, hogy a barikádokkal megvédhessék a falut.
„Úgy hisszük, hogy több hétig is tartani tudjuk a területet. Reméljük, hogyha elég sokan vagyunk, még változtathatunk a terveken. Ha elég sokan mondják, 2023-ban nem pusztíthatunk el egy falut a lignitért, akkor meg tudjuk akadályozni” – mondta az egyik aktivista.
A Kölntől nem messze található Lützerath házai alatt nagy mennyiségű lignit található. Az RWE német energetikai óriáscég pedig ebben az irányban akarja bővíteni a bányáját. A vállalat ennek érdekében az elmúlt években felvásárolta a település ingatlanjait, az utolsó nyolc lakó a nyáron költözött el.
A bővítést ellenző aktivisták a tervek bejelentését követően több üresen álló házat is elfoglaltak. Most több százan gyűltek össze a területen, hogy jelenlétükkel megakadályozzák a bontáshoz szükséges munkagépek bejutását, miután az NGO-k keresetét a tartományi közigazgatási bíróság elutasította. A hatóságok most attól tartanak, hogy a terület kiürítése könnyen erőszakba torkollhat.
„A művelet kihívást jelent, mert a kilakoltatáskor erőszakos bűnözőkkel is szembesülhetünk. A korábbi tiltakozó akciók jellemzően békések voltak, tegnapra viszont változott a helyzet. Erőszakos támadások érték a kollégáinkat” – mondta az aacheni rendőrkapitány.
Kedden végül a rendőrök megkezdték a munkagépek útját blokkoló ülősztrájkolók kiemelését és elszállítását. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a hét második felére tervezett bontás mikor kezdődhet meg, mivel a hatóságok arra számítanak, hogy a falu házaihoz érve komolyabb ellenállásba fognak ütközni.
Bár a vita évek óta tart, most minden korábbinál súlyosabban érinti a zöldpárti részvétellel működő koalíciós kormányt. A zöldek ugyanis a klímaváltozás elleni küzdelem erősítését ígérték a kampányban.
Csakhogy Robert Habeck gazdasági miniszter az ukrajnai háború és az Oroszország elleni szankciók következtében kialakult energiaválság miatt nemrég arra kényszerült, hogy pártjának egyik legfontosabb céljával szembemenve támogassa két atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását. A baloldali kormány közben ígéretet tett arra, hogy 2030-ig befejezik a szén felhasználását az országban, ám nagy kérdés, hogy ezt a vállalást képes lesz-e teljesíteni.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: MTI/AP/Michael Probst