Amerikai nyomásra Hollandia mérlegeli, hogy megtiltsa az ASML-nek a fejlett technológiával készült chipek eladását Kínába – számolt be a washingtoni Politico vasárnap. A lap úgy véli, a holland vezetésnek mérlegelnie kell, hogy a saját nemzetbiztonságát vagy a szabadkereskedelmet és a gazdasági növekedést helyezi előtérbe. Mint írták, a kínai piacok adják az ASML külkereskedelmének 15 százalékát, a vállalat pedig messze a legnagyobb gyártó Hollandiában és az egész kontinensen.
Növekvő bizalmatlanság Kínával szemben
A cikk emlékeztetett, bár tavaly novemberben az Egyesült Államok tisztviselői komolyan lobbiztak a holland kormánynál, az európai álláspont akkor még tartózkodó volt. Mint felidézték, Liesje Schreinemacher holland kereskedelmi miniszter azt mondta: egyetértenek az amerikai vezetés biztonsági aggályaival, de Hollandia szem előtt tartja a saját gazdasági és geopolitikai érdekeit is. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy mára a holland vezetés bizalmatlansága is fokozódott Pekinggel szemben, miután felmerült a gyanú, hogy Kína lehet a felelős a hollandiai koronavírus-korlátozások elleni tüntetések és tiltakozások gerjesztéséért.
Kapcsolódó tartalom
A Politico uniós tisztségviselőkre hivatkozva azt írta, a kínai beavatkozás miatt a holland kormány a keményebb fellépés irányába mozdult el.
Ennek első jele lehet a holland gazdasági miniszternek azon kijelentése, miszerint nemzetbiztonsági felülvizsgálatot rendelhetnek el abban a technológiai üzletszerzésben, melynek során a kínai tulajdonú Nexperia felvásárolt egy delfti székhelyű holland félvezetőgyártót. A Politico azonban hangsúlyozta, hogy a holland vezetés komolyan mérlegeli, meddig menjen el.
Nyomásgyakorlás az EU-ra
Washington elvárása heves vitákat generált az unió, a holland kormány és az ASML vezetői között, mivel egyrészt meg kellene határozniuk, hogy mely chiptechnológiára vonatkozna a kereskedelmi tilalom, illetve az egyes szereplőknek milyen szerepük lenne a döntés végrehajtásában. Az amerikai vezetés szándéka ráadásul abban az időszakban okozna jelentős veszteségeket a globális chipgyártóknak, amikor az Egyesült Államokban és Európában egyaránt próbálják visszaállítani a világjárvány előtti forgalmat. A lap emlékeztetett, hogy a félvezetők gyártásához szükséges berendezések 90 százalékát amerikai, japán és holland vállalatok forgalmazzák.
Kapcsolódó tartalom
Amerika egyre többet akar
Ahogy arra a Politico is rámutatott, a holland ASML már 2019 óta korlátozza a legfejlettebb technológiák értékesítését Kínába. A lap értesülése szerint – szintén amerikai nyomásra – a legmodernebb chipek gyártásához használt technológiát már nem adják el Pekingnek, amivel együtt a holland vállalat elesett attól a lehetőségtől, hogy bekerüljön egy dinamikusan növekvő piacra.
A lap értesülése szerint ráadásul az európai álláspont jóval óvatosabban járna el. Mint írták, pontosan körül kell határolni, hogy mely modern technológiák eladása jelenthet biztonsági kockázatot, máskülönben olyan piacoktól is elesnek, ahol például porszívókba gyártott chipeket értékesítenének.
Az ASML vezérigazgatója, Peter Wennink azzal érvelt az amerikai törekvéssel szemben, hogy
a fegyveriparban használt chipek 10–15 évesek. Ez a technológia már régóta elérhető Kínában. Ráadásul azt is hangsúlyozta, hogy a félvezetők kereskedelmének globális láncolata túlzottan bonyolult ahhoz, hogy egyszerűen „kivágják belőle Kínát”. A vezérigazgató tavaly szeptemberben több iparági vezetővel együttesen kijelentette, hogy továbbra is nyitottak lesznek az ázsiai piacok felé.
Kapcsolódó tartalom
A Politico szerint azonban mérlegelni kell, hogy az ASML kereskedelmi korlátozása egyáltalán csak Hollandia hatáskörébe tartozik-e? A lap szerint egy ilyen méretű ipari szereplő döntése kihatással lehet egész Európára. A washingtoni lap álláspontját erősíti a szintén washingtoni székhelyű Center for New American Security agytrösztjének munkatársa is. (Az agytröszt legbőkezűbb támogatói között szerepel az Egyesült Államok védelmi minisztériumának több részlege, a Lockheed Martin fegyvergyártó, valamint a Soros Györgyhöz köthető Nyílt Társadalom Alapítványok is – a szerk.)
Martijn Rasser szerint a holland gyártó által Pekingnek eladott technológiák fokozzák Kína fegyverfejlesztési képességét.
Rasser felszólította a hollandokat, hogy alkalmazkodjanak a szigorú amerikai szabályozáshoz.
A kiemelt kép illusztráció (Forrás: Shutterstock)