„Az élelmiszer és a gasztronómia, tehát a vendéglátás területén még nem mutatkozott meg egyelőre a drágulásnak mérséklődése, ez a két terület ahol még egyelőre nem lehet tudni, hogy a következő hónapokban majd hogyan alakulnak az árak” – jelentette Cziráki Viktória, az M1 tudósítója Bécsből. Kiemelte, hogy a drágulás egyik oka a magas szállítási költségek, a benzin ára ugyanis magas szinten állandósult az utóbbi időszakban.
„A nagykereskedelmi árak az utóbbi időszakban ötödével emelkedtek, a szilárd tüzelőanyag pedig a tavalyi évhez viszonyítva a kétszeresére emelkedett. A lakhatás és a víz díja az osztrák fővárosban 18 százalékkal emelkedett az elmúlt év azonos időszakához képest, a háztartási energiáé pedig 52 százalékkal”
– mondta a tudósító.
Gaspreis auf Talfahrt: Wann die Wien Energie die Kundentarife senkt [Krone+]https://t.co/pCkQ5duVBN pic.twitter.com/91qaM6xlJm
— Kronen Zeitung (@krone_at) January 8, 2023
Hozzátette, hogy az osztrák sírégiók is nehéz helyzetben vannak, hiszen nemcsak a hóhiánnyal kell megküzdeniük, hanem a vendégek számának csökkenésével is. A gyakorlat ugyanis azt mutatja, hogy a drágulás visszaveti az osztrákok síelési kedvét.
A bécsi Gazdaságkutató Intézet készített egy felmérést az utóbbi időszakról, mely szerint osztrák családok az 53 százaléka nem tervez téli vakációt.
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció. A képen: Havas sípálya csíkja egy hóborítás nélküli lejtőn, az osztrák Alpokban fekvő Filzmoosban 2023. január 5-én. Január elején szokatlanul meleg, tavaszias időjárás uralkodik Európa nagy részén, több országban is megdőltek a hőmérsékleti csúcsok. (Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna)