Egy kis csillagászati csemege 2023 elejére: a január 21-22-i hétvége éjszakáin kerül úgy földközelbe a C/2022 E3 (ZTF) jelű, pályáján jelenleg éppen Napunk irányába tartó üstökös, hogy az éjszaka holdtalan részében szabad szemmel is megfigyelhetjük – írta szerdai számában a Le Figaro.
A Kis Bika és a Nagy Bika csillagképek között felbukkanó égitest várhatóan nem lesz olyan lenyűgöző, mint a Neowise üstökös 2020-ban, amely olyan fényes volt, hogy kora reggel szabad szemmel is látni lehetett. A C/2022 E3 (ZTF) eleve kevésbé fényes lesz, de
megvan az az előnye, hogy közel halad el a Sarkcsillaghoz, és ezért az éjszaka nagy részében látható lesz.
Kapcsolódó tartalom
Egyelőre az üstökös csóvájának „kifejlődését” kísérik figyelemmel a csillagászok. Az üstökös ma tízezerszerszer fényesebb, mint felfedezésekor – magyarázza Nicolas Biver, a párizsi obszervatórium csillagásza.
Meglepetéseket tartogat
„Ez egy viszonylag aktív objektum, amely január 12-én nagyon közel fog elhaladni a Naphoz. Négyszer közelebb lesz hozzá, mint a Föld. Az előrejelzések szerint ez a közelség talán már akkor is szabad szemmel láthatóvá teheti. Lehet, hogy ez egy kicsit túlzás, de nem ijedünk meg a kellemes meglepetésektől” – fogalmazott Biver.
Comet C/2022 E3 (ZTF), a conjunction of Venus and Saturn, 2 lunar occultations of Mars! Plenty to look forward to in January’s night sky. Find out more – https://t.co/mFMNWZwKzM pic.twitter.com/hepTuZXIA8
— Alyn Wallace 🌌 (@alynwallace) December 31, 2022
Az üstökösök természetüknél fogva meglehetősen kiszámíthatatlan objektumok: kis fagyott testek, amelyek a Naphoz közeledve részben elpárolognak, és több millió vagy akár több százmillió kilométeres csóvát hoznak létre. Megjósolni, hogy ezek a részecskén hogyan fognak elrendeződni, alakulni, sosem könnyű, mivel számos paraméter játszik szerepet.
Még bonyolultabb a helyzet, ha az üstökös „új”.
Ezt a januári üstököst csak tavaly márciusban fedezte fel a Zwicky Transient Facility (ZTF),
amely a kaliforniai Palomar Obszervatórium Samuel Oschin Teleszkópjának segítségével működő megfigyelési programja.
A Neander-völgyi ősemberek látták utoljára
Az égitest pályája arra enged következtetni, hogy elég messziről érkezett, és hogy legalább egyszer már elhaladt a Nap közelében – mintegy 50 000 évvel ezelőtt. Abban az időben Európában még a Neander-völgyi emberek élt. Korabeli feljegyzések híján tehát nem tudhatjuk, az üstökös akkor elég fényes volt-e ahhoz, hogy megvilágítsa az égboltot.
Számos amatőr csillagásznak
máris sikerült pompás képeket készítenie az üstökösről
az alvást választók vagy kevésbé felszereltek számára.
C/2022 E3 (ZTF) 2022 dec 28 4.30 UT 25x100sec 12″/4 Nikon Z6mod Michael Jäger pic.twitter.com/znxHNlZGe6
— Michael Jäger (@Komet123Jager) December 28, 2022
A tudósok sem maradnak le: számos professzionális megfigyelési program vette célba a fagyott gömböt. Az észleléshez a csillagászok egy új és fontos eszközzel is rendelkeznek: a monumentális új James Webb teleszkóp szintén az üstökös megfigyelésére fordítja idejének egy részét.
Kiemelt kép: A C/2022 E3 (ZTF) jelű üstökös. Régen látott vendég (Fotó: NASA)