Az elmúlt hónapokban az Európai Unió betiltott az orosz szén importját, most pedig olajembargó készül Oroszországgal szemben. Az cseppfolyósított földgáz importja azonban virágzik, és nem valószínű, hogy uniós bojkott készülne ellene – írja a Bloomberg hírügynökség.
Az Oroszországból származó cseppfolyósított földgáz behozatala egy év alatt mintegy 40%-kal nőtt, mivel a vevők igyekeznek pótolni a csővezetékes szállítás csökkenő mennyiségét.
Az EU januártól szeptemberig rekordösszegű, 12,5 milliárd eurót költött orosz cseppfolyósított földgázra – ötször többet, mint egy évvel korábban. Az olyan országok, mint Franciaország és Belgium növekvő kereslete hozzájárult ahhoz, hogy Oroszország idén Északnyugat-Európa második számú LNG-szállítójává váljon.
Kapcsolódó tartalom
Az ukrajnai februári inváziót megelőzően az Oroszországból származó vezetékes gáz volt Európa legnagyobb üzemanyagforrása. A brüsszeli szankciók miatt a régió azonban kénytelen több LNG-t importálni Oroszországból, illetve más országokból – például Egyesült Államok, Katar – is.
„Az orosz LNG-nek továbbra is áramolnia kell”
– mondta a Bloombergnek Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának kutatója.
„Szükségünk van erre a globális LNG-piacon, mivel az már így is elég szűkös. Úgy gondolom, hogy a legtöbb európai ország valóban szívesen huny szemet e felett”
– fogalmazott.
A hajókövetési adatok szerint Oroszország belga kikötőkbe irányuló szállítmányai január és október között több mint kétszeresére nőttek, Franciaország importja pedig 60 százalékkal emelkedett.
A francia Total Energies SE például 20 százalékos részesedéssel rendelkezik a Jamal LNG-ben, Oroszország legnagyobb LNG létesítményében. Bár a francia vállalat leállította az új oroszországi beruházásokat és megszabadult néhány oroszországi eszközétől, arra ígéretet tett arra, hogy a Jamalban marad.
„A jelenlegi körülmények között nem létezhetnek jó és rossz LNG-projektek”
– jelentette ki még októberben Leonid Mikhelson, a Novatek vezérigazgatója. A vállalat kapacitást is bővít, az Arctic LNG 2 nevű létesítmény fejlesztése már jövőre megkezdődik.
„A gázpiac valószínűleg szűkös marad, amíg új cseppfolyósított földgázkészletek nem állnak rendelkezésre, legkorábban 2025-ben ”– mondta Kate Dourian, a washingtoni Arab Gulf States Institute tanácsadója.
A kiemelt kép illusztráció.