Az energiaválság kiváló alkalom arra, hogy az Egyesült Államok megnyerje magának az európai cégeket – írja a Financial Times (FT). A lap szerint az európai nehézipar „zord” hónapokon van túl, az energiaárak az egekbe szöktek, üzemanyaghiány alakult ki, ráadásul az ukrajnai háború miatt kiesett az acéltermelés 10 százaléka, és az alumíniumtermelés mintegy fele is leállt. A műtrágyatermelés visszaesése pedig élelmiszerhiánnyal fenyegethet.
Annak ellenére, hogy jelenleg éppen enyhülni látszik az üzemanyaghiány, a megszorítások még évekig ott fognak lógni az európai vállalatok feje fölött, miközben stratégiai döntéseket hoznak –fogalmaz a lap. Éppen ezért számos vállalat átgondolja, hogy mely földrajzi térségekbe fektet be.
Kapcsolódó tartalom
A cikk emlékeztet, a világ legnagyobb vegyipari vállalata, a német BASF nemrég közölte, hogy leépítést tervez Európában, miközben új üzemet épít Kínában. A Smurfit Kappa és a DS Smith csomagolóipari csoportok pedig Észak-Amerikából kezdtek papírt importálni.
A Financial Times szerint
az Egyesült Államoknak ebben a helyzetben ritka lehetősége van arra, hogy nagyvállalatokat szipkázzon el Európából egy olyan időszakban, amikor az ellátási láncok átalakulóban vannak.
Abban a döntésben, hogy a vállalatoknak mely gyáraikat érdemes modernizálni, illetve áthelyezni máshová, egyértelmű szerepet fognak játszani az energiaárak. És itt az Egyesült Államoknak döntő előnye van Európával szemben:
az amerikai földgázellátás helyi, megbízható és olcsóbb.
Kapcsolódó tartalom
Az FT felidézi, a Nagy-Britannia-központú Shell már 2016-ban úgy döntött, hogy hatmilliárd dolláros petrolkémiai üzemet épít a pennsylvaniai Pittsburgh közelében, részben azért, mert közel van a földgázforrásokhoz. Az energiakonszern most fejezte be az építkezést, és várhatóan az év végére megkezdi ott a műanyaggyártást. Ben van Beurden leköszönő vezérigazgató úgy jellemezte a lépést, mint
„az amerikai kontinens felé történő elmozdulás részét, amely strukturálisan előnyösebb tűnik most”.
Jelenleg az amerikai földgáz a legolcsóbb a világon – már ameddig azt helyben használják fel, és nem LNG-ként szállítják át Európába, amely drasztikusan megnöveli az amerikai földgáz árát. Washington tervei között szerepel az is, hogy a jövőben a zöldenergiába, a zöldhidrogénbe való befektetésekkel és persze a megfelelő protekcionista szabályozásokkal a jövőben is kedvező területet biztosítson az iparnak.
A kiemelt kép illusztráció.