Ide kattintva olvashatja percről percre tudósításunkat az ukrán válságról
Vlagyimir Putyin a nemzethez intézett szerdai televíziós beszédében azzal vádolta a Nyugatot, hogy Oroszország elpusztítására szövetkezik, és támogatásáról biztosította az orosz csapatok által ellenőrzött ukrajnai területeken tartandó népszavazásokat.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy biztonságos feltételeket biztosítsunk a népszavazások megtartásához, hogy az emberek kifejezhessék akaratukat. Támogatni fogjuk a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság, Zaporizzsja és Herszon régiók lakosainak döntését a jövőjükről
– hangsúlyozta az orosz elnök. Vlagyimir Putyin azt is bejelentette: szerdától a tartalékosokat érintő részleges mozgósítást rendelt el Oroszországban.
Kapcsolódó tartalom
Az orosz elnök kijelentette: területi épségének védelme érdekében minden rendelkezésére álló eszközt fel fog használni, és hangsúlyozta, hogy ez „ez nem blöff”.
Ukrajna szerint a mozgósítás arra utal, hogy a háború nem Moszkva tervei szerint alakul. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter viszont nem sokkal később azt közölte, hogy a részleges mozgósítás háromszázezer embert érint, az ország mobilizációs tartaléka azonban huszonötmillió ember.
Kedden sorra jelentették be a háború eleje óta orosz ellenőrzés alatt álló ukrajnai területek vezetői, hogy népszavazáson döntenek arról, csatlakozzanak-e Oroszországhoz, így a tervek szerint Luhanszk és Donyeck régió mellett Herszon és Zaporizzsja megyékben is megtartják a referendumot most péntek és jövő kedd között.
Mindannyian nyolc hosszú éve várunk erre a népszavazásra az Oroszországhoz csatlakozásról. Ez volt a közös álmunk, és ez a közös jövőnk, és most megtörtént. Népszavazás lesz
– mondta a luhanszki régió oroszbarát vezetője. A megszállt területekről elmenekült ukránok viszont elutasítják a meghirdetett népszavazásokat.
Az emberek akaratát biztosan nem veszik figyelembe. Hamis azt mutatni, hogy a megszállt területek az Orosz Föderációhoz akarnak csatlakozni, ez teljes hazugság
– mondta egy férfi, aki áprilisban hagyta el az oroszok által megszállt Donyeck megyei otthonát. Azóta Zaporizzsjában várja, hogy hazatérhessen.
Kapcsolódó tartalom
Ha a népszavazási kezdeményezés sikerrel jár, akkor Ukrajna területének tizenöt százaléka Oroszországhoz kerülhet – ez nagyjából Magyarország vagy Portugália méretének felel meg. 2014-ben a Krímben is hasonló népszavazást tartottak a félsziget annektálása előtt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hajnali videóüzenetében úgy reagált: Ukrajna álláspontját nem változtatja meg semmilyen bejelentés, megvédi területeit.
Több támogatást Ukrajna fegyveres erőinek, több támogatást a hírszerzésnek, a különleges műveleti erőknek, az Ukrán Biztonsági Szolgálatnak, a Nemzeti Gárdának, a rendőrségnek, a határőrségnek – mindazoknak, akik helyreállítják területi integritásunkat
– hangsúlyozta az ukrán elnök, aki háláját fejezte ki azoknak az országoknak, amelyek elítélték a bejelentett népszavazásokat. Közöttük vannak az Egyesült Államok, Németország és Franciaország vezetői, akik mindannyian kijelentették, hogy soha nem ismerik el az ilyen – szerintük – látszatnépszavazások eredményét. A NATO szerint az orosz tervek a háború eszkalálódását jelenthetik.
Kiemelt kép: MTI/AP/Orosz elnöki sajtószolgálat