
A felfüggesztett beruházások közé tartozik többek között egy új légkondicionáló rendszer kiépítése, egy 250 ezer euró értékű szőnyegbeszerzés, valamint megmarad az a 400 ezer euró is, amelyet az Európai Történelem Háza elnevezésű múzeum világításának korszerűsítésére szántak. Bejelentették továbbá, hogy az egymillió eurós sajtószoba költségvetését is lefaragják.
Összesen 14 felújítási projektet húztak le a listáról, hogy az így felszabadult forrásokból inkább az Európai Parlament (EP) brüsszeli, luxemburgi és strasbourgi parlamenti épületeinek karbantartását finanszírozzák.
Az EP költségvetési bizottsága szerdán hagyta jóvá a 6,7 millió eurós átcsoportosítást, a bizottság elnöke, Leena Maria Linnus úgy fogalmazott, a költségek csökkentése elengedhetetlen az egekbe szökő energiaárak miatt. A kritikusok azonban azzal érvelnek, hogy a havi strasbourgi plenáris ülések elhagyása hatékonyabb módja lenne a költségcsökkentésnek
– írja Brussels Times.
Meg akarják állítani a „vándorcirkuszt”
Évente mintegy 114 millió eurót költenek arra, hogy az Európai Parlament havonta Strasbourgba költözzön ülésezni, derült ki az Európai Számvevőszék 2014-es elemzésésből. Az EP-képviselők évek óta próbálják megakadályozni a strasbourgi „vándorcirkuszt”, de a költözést az európai szerződésekbe foglalták. A francia tisztviselők ragaszkodnak ehhez leginkább, szerintük a helyszín kulcsfontosságú a döntéshozatal szempontjából. Bár a világjárvány alatt úgy is ment a munka, hogy David Sassoli, az EP akkori elnöke a koronavírus okozta korlátozások miatt megszakította a parlamenti üléseket a francia városban.
Roberta Metsola parlamenti elnök szóvivője azonban azt mondta a Politicónak,
a parlament az energiafogyasztás csökkentése mellett döntött, emellett megtartja a strasbourgi törvényhozási helyszínt is, hogy megőrizze az EU-n belüli egységet.
