Az FDP (Német Szabaddemokrata Párt) a gázválságra való tekintettel a három megmaradt német atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását követelte. Az orosz gáz hiánya komoly érvágást jelenthet a német gazdaság számára, ezzel pedig a megújuló energiára való átállást is gátolja. Ennek eredményeképpen már újra kellett nyitni az olaj- és széntüzelésű erőműveket is.
Kapcsolódó tartalom
A Tagesschau német portál beszámolója szerint szerdán Scholz kancellár is nyitottságot mutatott az atomenergia használatának meghosszabbításának ügyében. A német kancellár szerint az erőművek kizárólag a villamosenergia-termelés szempontjából relevánsak, és annak is csak egy kis részét jelentik. Az atomerőművek üzemeltetése az év végén szűnne meg.
Scholz arról is beszélt, hogy a döntés alapja az áramellátás „stressztesztje” lesz,
amelynek eredményei hamarosan rendelkezésre állnak. Rámutatott arra is, hogy különösen Bajorországban a szélenergia bővítése nagyon lassan haladt.
A koalíciós partner FDP hosszabb időre szólít fel
Az orosz gázszállítások leállásától való félelem miatt az FDP és különösen a CDU/CSU az atomerőművek üzemidejének meghosszabbítását szorgalmazza. Bettina Stark-Watzinger szövetségi kutatási miniszter megismételte pártja követelését:
„Az atomerőművek néhány hónappal hosszabb üzemeltetése nem lesz elég” – mondta az FDP politikusa, aki szerint inkább „ideológiamentes megbeszéléseket kellene folytatni a 2024-ig tartó működés folytatásáról”.
Mario Czaja, a CDU főtitkára a sajtóban szólította fel Scholz kancellárt, hogy tegyen pontot a viták végére. „A napról napra súlyosbodó energiaválságra való tekintettel hanyagság és felelőtlenség lenne lemondani az éghajlatbarát atomenergiáról” – vélekedett a CDU politikusa.
A környezetvédők szerint a vita blokkolja az energiaátállást
A környezetvédelmi ernyőszervezet a Deutscher Naturschutzring (DNR) eközben arra figyelmeztetett, hogy a hosszabb üzemidőkről szóló vita akadályozza az energiafordulat szükséges végrehajtását. „Az üzemidő-hosszabbításról szóló vita elvonja a figyelmet a következetes megtakarítások szükségességéről, és blokkolja az energiafordulatot” – mondta Kai Niebert, a DNR elnöke.
Azok, akik most új működési engedélyeket akarnak kiadni, vagy akár új fűtőelemeket akarnak rendelni, „mindenekelőtt az ország fiataljait teszik ki kiszámíthatatlan kockázatoknak” – vélelmezte Niebert. Hozzátette, hogy
szerinte az atomerőművek üzemidejének meghosszabbítása „nem járul hozzá sem az ellátás biztonságához, sem a megfizethető áramárakhoz”.