A találkozót egyértelműen annak tudhatjuk be, hogy globális szinten is figyelemre méltó az Orbán Viktor nevéhez köthető magyarországi politika
– mondta Halkó Petra. A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető külpolitikai elemzője szerint Donald Trump stílusát már sokan bírálták, az azonban elvitathatatlan, hogy hosszú idő óta ő az első olyan amerikai elnök, aki egyetlen ország ellen sem indított amerikai katonai akciót. A találkozó során is szóba került az ukrán–orosz háború, valamint annak közvetlen és közvetett hatása. Halkó Petra hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor Tusványoson nem véletlenül beszélt a békéről, valamint arról, hogy ha egy világhatalom élén olyan vezető áll, aki a békéért dolgozik, annak világpolitikai jelentősége van.
A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető külpolitikai elemzője szerint:
nemzetközi szinten sincs a Magyarországon tapasztalható konzervatív gondolatnak sikeres alternatívája.
A magyar gazdaságpolitika és családpolitika, valamint a nemzeti szuverenitáson alapuló különböző hazai döntések a nemzetközi színtéren is jelentősek. Példaként, modellként szolgálnak más országok számára. Már nem egy esetben bebizonyosodott, hogy a magyar megoldások még komoly, válságos időszakban is megállják a helyüket. A XXI. század első két évtizede bővelkedett válságokban, amelyekre a magyar kormány a magyar emberek érdekeit szolgáló megoldásokat kínált.
Halkó Petra szerint a magyar családpolitikai intézkedések felkeltették a külföld érdeklődését is, Floridában például a magyar gyermekvédelmi törvényhez hasonló jogszabályt fogadtak el. A szakértő hangoztatta: a magyar kormány szerint a demográfiai kihívásokat nem a migráció ösztönzésével kell megoldani, hanem azokkal az intézkedésekkel, amelyek a gyermekvállalási kedv emelkedését ösztönzik. Ez a munkaerőpiaci hiátust is kezelhetővé teheti és versenyképes pályára állíthatja a gazdaságot. A szemlélet Donald Trumpra is jellemző. Elnökként például határozottan fellépett az illegális migráció ellen.
Halkó Petra szerint most
egy átmeneti korszakban vagyunk, amikor is olyan kompetenciákat kell kialakítani, amelyek nem csak a válságból való kilábalást teszik lehetővé, de az új világrend alappilléreivé is válnak, egyúttal pedig a nemzetek túlélését is szolgálják. Az adoptálódni képes nemzetek fognak tovább élni. Ez a jelentősége annak a gondolatnak, amely a nemzeti szuverenitáson alapul
– fogalmazott.