logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Szijjártó Péter: Káros és a jogi megalapozottsága erősen kétséges a brüsszeli gázcsökkentésről szóló rendeletnek

| Szerző: hirado.hu
Elfogadták a gázfogyasztás-csökkentésről szóló javaslatot az unió energiaügyi miniszterei. Magyarország nem támogatta a tervet. Szijjártó Péter azt mondta: a javaslat figyelmen kívül hagyja a magyar emberek érdekeit. A miniszter hangsúlyozta, hogy a tervezet jogi aggályokat is felvet – közölte az M1 Híradó.

Kedden tartottak tanácskozást Brüsszelben az uniós energiaügyi miniszterek.

A tanácskozás alatt tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter ismertette, hogy a bizottsági javaslat, amely a gázfogyasztás korlátozásáról szól volt az első napirendi pont. Komoly vita zajlott, hiszen az Európai Unió az elmúlt hónapokban egy energiellátási vészhelyzetbe lavírozta önmagát.

„Ugyanakkor egy koncepciós perhez is hasonlítható volt a történet, tekintettel arra, hogy még csak az első felszólalások mentek le a vitában, amikor a német hírügynökség már világgá kürtölte, hogy elfogadta az energiatanács ezt a rendeletet. Kicsit olyan, mint amikor előre megírják az ítéletet, az eljárást meg olyan színházasdiból le kell játszani” – fogalmazott.

Ennek a döntéshozatalnak a demokratikussága árnyalja a Brüsszel által hazánk ellen felhozott jogállamisági vádakat is – tette hozzá.

Ahogy azt a német hírügynökség a döntés előtt nyilvánosságra hozta, az energiatanács egy politikai megállapodást kötött arról, hogy elfogadja a földgázfelhasználás csökkentéséről szóló rendeletet, ugyan egy írásos szavazás még hátravan – emelte ki.

Magyarország egyedüliként nemmel szavaz erre a rendeletre,

ugyanis a javaslat teljesen figyelmen kívül hagyja a magyar emberek érdekeit – mondta.

A rendelet szerint jelenleg a tagállamok önkéntes alapon elkezdhetik koordinált módon csökkenteni a gázfogyasztásukat, ugyanakkor az Európai Bizottság vagy öt ország kezdeményezésére az EU tanácsa úgynevezett „uniós riasztási helyzetet” vezethet be, amikor a tagállamoknak kötelezően csökkenteniük kell a fogyasztásukat.

A kiszámítás módja az elmúlt öt év augusztus 1 és március 31 közötti időszak átlaga, azaz ehhez az 5 éves átlaghoz képest kellene 15 százalékkal csökkenteni a fogyasztást – ismertette.

A mi álláspontunk szerint az Európai Unióról szóló szerződések világosan leírják, hogy a tagállami energiamix összeállítása nemzeti hatáskör, azaz kizárólag a tagállam döntheti el, hogy mely energiahordozóból mennyit használ a saját működésére – húzta alá a miniszter.

„Az energiaellátás biztonsága is nemzeti hatáskör, ennek a felelőssége nem az Európai Bizottságé.”

A tárcavezető elmondta: nemzeti gazdaságok struktúrájának meghatározása is szintén nemzeti hatáskör.

„Ezért ennek a rendeletnek a jogi megalapozottsága erősen kérdéses, hiszen a bizottság akar beleszólni ezekbe az ügyekbe. Furcsa és támadható jogi helyzetet teremt, hogy egy ország energiaügyeit egy másik ország határozza meg.”

A háború kirobbanása óta számtalanszor elmondtuk, hogy az energiaellátás fizikai kérdés. Tehát van-e nyersanyag és van-e vezeték és infrastruktúra. A nagy nyugati országok vezetői az elmúlt hónapokban azt nyilatkozták, hogy le tudnak válni az orosz gázról, ehhez képest most nagy a riadalom, tehát saját magukat leplezték le – fogalmazott Szijjártó Péter.

A kommunikációs fogások már nem elengedőek a válság kezelésére, ezért avatkozik most be Brüsszel – mondta.

Úgy vélte, a működési módszer hatékonysága is erősen kétséges, hiszen ha öt ország kezdeményezi a vészhelyzet kihirdetését, akkor rajtuk az nem fog segíteni ha egy másik országban csökkentik a gázfogyasztást.

„Ebből is látszik, hogy ez egy

megalapozatlan, hasznavehetetlen, végrehajthatatlan és a nemzeti érdekeket teljesen figyelmen kívül hagyó, pusztán kommunikációs célokat szolgáló, egyes nyugati politikusok hitelességét megmenteni szolgáló káros javaslat”

– jelentette ki.

Európa megítélését is rontani fogja, hogy ha a tározókban ott lesz a gáz, amit nem lehet felhasználni, ez pedig egyértelműen munkahelyeket fog veszélybe sodorni – húzta alá.

„Magyarország szempontjából ez a rendelet végrehajthatatlan. Hazánkban a földgáz aránya a nemzeti energiamixben magas és a gázfogyasztás felét a lakosság viszi el. A magyar háztartások 85 százaléka be van kötve a gázellátási rendszerbe, ez egy nemzeti sajátosság, ami Európában egyedülálló.”

A nemzeti sajátosságokat az európai döntéshozatalban figyelembe kell venni, ezt mulasztották most el. A magyar emberek érdekeit egyáltalán nem veszi figyelembe venni, éppen ezért szavazunk nemmel erre a rendeletre – húzta alá.

„Magyarország jelenlegi energiaellátási struktúrája évtizedek alatt alakult ki, éppen ezért a kormány olyan energiapolitikát folytat, amely ehhez alkalmazkodik, ezért tározunk be például gázt. És ez utóbbi esetben nem a tárolói kapacitáshoz mért töltöttség számít, hanem a fogyasztáshoz mért töltöttség, ami Magyarországon több mint 28 százalék.”

Hazánk földgázellátása továbbra is zavartalan

méghozzá azért, mert bár hiába értek minket nemzetközi támadások, mégis megépítettük a déli vezetéket, amin keresztül minden nap megkapjuk a szerződött gázmennyiség száz százalékát, ellentétben a nyugati országokkal – idézte fel.

Összegezve tehát, Szijjártó Péter szerint ez a rendelet káros, ami egy olyan helyzetet állít elő, ami alapján mi, magyarok, akiknek van gáz a tározóiban nem használhatjuk azt fel, mert Brüsszelben valaki úgy dönt.

„Az egész nyilvánvalóan nonszensz.”

A magyar kormány célja változatlanul az, hogy a magyar emberek és a gazdaság szereplői ne kerüljenek olyan méltatlan helyzetbe, hogy ne legyen számukra elegendő gáz. A kormány korábbi döntésének végrehajtása is megkezdődött az abszolút energiabiztonság elérése érdekében. Ez az a 700 millió köbméter plusz gázbeszerzésről szóló döntés és az erről szóló tárgyalások biztatóak – zárta szavait.

Itt visszanézheti Szijjártó Péter sajtótájékoztatóját:


A célunk, hogy a mostani nehéz helyzetben is biztosítsuk az ország energiaellátását. Magyarország felé zavartalan a gázellátás – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az uniós energiaügyi miniszterek csúcstalálkozóján Brüsszelben kedden.

Szijjártó Péter brüsszeli felszólalásában elmondta: A magyar kormány célja, hogy biztosítsa az ország biztonságos energiaellátását még a jelenlegi, komoly kihívásokat jelentő helyzetben is. Hazánk felé a gázellátás jelenleg folyamatos és zavartalan, a hosszú távú szállítási szerződéseknek és a török vezetéknek köszönhetően.

A török vezetéken keresztül kapjuk a szerződött mennyiség száz százalékát és komoly támadások is értek bennünket, amikor ezt a vezetéket megépítettük. Azonban most jól látszik, hogy ha ez nem épült volna meg, nagy bajban lennénk. A nyugati szállítási útvonalakon láthatóak a kimaradások és ha csak az Ausztria felől érkező gázra számíthatnánk, valóban válság lenne.

Folyamatos a tározók feltöltése, jelenleg a fogyasztáshoz mért töltöttség 29 százalékos, az uniós átlag pedig 18 százalék alatt van. Magyarország felkészülése a téli időszakra jelenleg zökkenőmentesen zajlik, de a jelenlegi helyzetben további 700 millió köbméternyi földgáz beszerzésére van szükség az emberek biztonságos ellátása érdekében.

Az atomenergiát négy évtizede zavar nélkül tudjuk hasznosítani, ezért döntöttünk amellett, hogy a két új reaktor építési munkálatait felgyorsítjuk. Ennek megépítésével sokkal függetlenebbek leszünk a globális energiapiac zűrzavaraitól.


13 órakor élő bejelentés Brüsszelből az energetikai miniszterek tanácsáról! – közölte Facebook oldalán Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter kedden közösségi oldalán azt írta: „Az elhúzódó ukrajnai háború és az elhibázott brüsszeli szankciók következtében Európa-szerte energiaválság alakul ki, így az elsődleges kérdés már nem a földgáz ára, hanem hogy lesz-e elegendő mennyiség a téli fűtési szezonra.

A kormány célja, hogy Magyarország lokális kivétel legyen a kontinentális válságban és ezért ma újabb lépéseket tettünk.”

 

Ajánljuk még