Mint arról korábban beszámoltunk, a Mario Draghi vezette nemzeti egységkormány egyensúlyát felborította az Öt Csillag Mozgalom nevű kormánypárt, mely nem szavazott bizalmat a kormány energiacsomagjának a felsőházban tartott szavazáson csütörtökön. A parlamenti többség így sem szűnt meg, de a tavaly februárban alakult nemzeti egységkormány jövője megkérdőjeleződött.
„Még az este benyújtom lemondásomat a köztársasági elnöknek” – közölte Draghi a kabinettel. Lépését a kormánykoalíció megszűnésével indokolta.
„Az utóbbi napokban igyekeztem, hogy folytatni tudjuk közös utunkat, sőt megkíséreltem teljesíteni a politikai erők felém intézett követeléseit. Amint az a mai parlamenti vita és voksolás mutatja ezek az erőfeszítések nem voltak elegendők” – mondta Draghi a kormányülésen.
„A kormány mögött álló nemzeti egységkoalíció nem létezik többé” – hangsúlyozta az Európai Központi Bank volt elnökéből lett politikus. Úgy fogalmazott, hogy a kormány cselekvőképességének alapját képző bizalmi egyezség kudarcot vallott.
„Parlamenti beiktatási beszédem óta ismételten elmondtam, hogy ennek a kabinetnek csak akkor van létjogosultsága, ha világosan képes a kormányprogram megvalósítására, amelynek a politikai erők bizalmat szavaztak. Ez az egység alapvető fontossággal bírt az utóbbi hónapok kihívásainak kezelésében. Csakhogy ezek a feltételek mára már nem adottak” – tette hozzá.
Mint mondta, politikai szempontból nagy jelentősége volt annak, hogy az M5S nem vett részt a kormány energiacsomagjáról a felsőházban tartott szavazáson.
A nap folyamán tartott szenátusi szavazáson az M5S frakciójának 61 tagja kivonult az ülésteremből.
Az M5S hevesen bírálta a kormányt a többi között az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok és a kormányzati támogatások elosztása és mennyisége kérdésében.
Az olasz politikai gyakorlat szerint a köztársasági elnök a kormányfőt újra a parlament elé küldheti felmérni, hogy továbbra is élvezi-e a pártok bizalmát. Mario Draghi korábban viszont azt hangoztatta, hogy nem akar második mandátumot vállalni.
Az államfő a pártokkal konzultálva szakértői kormány felállítását kezdeményezheti, amely a következő választásokig irányíthatja az országot, és feladata mindenekelőtt a költségvetési törvénycsomag kidolgozása lenne. Az esetleges miniszterelnökök névsorában az első helyen
Giuliano Amato volt kormányfő neve szerepel, aki jelenleg az alkotmánybíróság elnöke. Nem kizárt az előrehozott választás sem: a parlament feloszlatása és a választások kiírása között hatvan napnak kell eltelnie.
A többi koalíciós partner már előzetesen jelezte, hogy előrehozott választásokat akarnak, ha az M5S nem támogatja többé a kormányt.
Cikkünk frissül.