Több mint 500 kék pingvin teteme sodródott partra Új-Zéland partjainál az elmúlt hetekben – számol be a Live Science. A szakértők nem tudják pontosan, hogy mi okozta az állatok pusztulását, de valószínűsíthető, hogy a klímaváltozásnak köze van a jelenséghez – írja a National Geographic.
A kék pingvin, vagy más néven törpe pingvin a világ legkisebb pingvinfaja. Az első nagy számban megtalált tetemek május elején kerültek elő az Északi-szigeten. Múlt héten Kaitaia közelében 183 pingvinre bukkantak, az elhullott állatok többsége alultáplált volt. „Egyszerűen nem volt rajtuk testzsír, és alig volt látható izom” – mondta a The Guardiannek Graeme Taylor, az új-zélandi természetvédelmi minisztérium munkatársa. A madárkutató hozzátette, amikor az állatok túlságosan elsoványodnak az úszáshoz, éhen pusztulnak vagy kihűlnek.
Hundreds of little blue penguins are washing up dead on New Zealand’s beaches, in what experts say are more frequent mass die-offs amid changing climate patterns. https://t.co/N0L6TvqtMx
— NBC News (@NBCNews) June 18, 2022
Úgy tűnik, a pingvinek nem jutnak elég halhoz. Ez a túlhalászás jele lehet, Taylor ugyanakkor azt gyanítja, hogy egyéb tényezők állnak a háttérben.
A klímaváltozás okozta felmelegedés és az elhúzódó La Niña természetes éghajlati jelenség miatt a halak mélyebbre úszhatnak, ahol a madarak már nem érik el őket. Az elmélet megmagyarázhatja, hogy a Déli-sziget populációi miért nem érintettek, a környéken ugyanis az óceán felszíne hűvösebb maradt, mint az Északi-szigetnél.
Új-Zélandon jelenleg kevesebb mint 500 ezer szaporodásra képes kék pingvin él.
A fajra komoly fenyegetést jelentenek az inváziós állatok, például a macskák, amelyek nagy számban pusztítják a tojásokat. Nem ez az első alkalom, amikor tömeges pusztulást figyeltek meg, átlagosan évtizedenként nagyjából egyszer fordul elő hasonló. Aggasztó, hogy az elmúlt tíz évben ez a harmadik ilyen esemény. A szakértők arra számítanak, hogy a mostani tömeges elhullás még messze nem ért véget.