A bécsi távhőszolgáltató 440 ezer bécsi háztartást lát el, ami azt jelenti, hogy a kétmilliós fővárosban minden negyedik ember távhővel fűt. Ahogyan arról a hirado.hu két hete beszámolt, a szolgáltató bejelentette, hogy ősztől gyakorlatilag duplájára emeli a távfűtés árát. A cég a gázárak növekedésével indokolta a döntést.
Nehéz helyzetet okozhat a bécsi áremelés
A távfűtés ára a következő fűtési szezonban 92 százalékkal emelkedik, ami egy átlagos bécsi háztartás számára 45 euró, azaz mintegy 18 ezer forint többletköltséget jelent havonta. A válságot nehezíti, hogy a bécsiek több mint fele önkormányzati bérlakásban él, a legtöbbször nehéz anyagi körülmények között, így őket különösen nehéz helyzetbe hozza a drasztikus áremelés.
„Minden háztartás számára megterhelő a drágulás, a nagyobb háztartások számára jobban, a kicsik számára kevésbé. Én kis lakásban élek, távhővel fűtök, az éves 500 eurós fűtésszámlámat körülbelül 800 euróra fogja megnövelni a díjemelés” – mondta egy bécsi férfi.
A drágulás politikai vitákat generált Ausztriában. A néppárti pénzügyminiszter, Hartwig Löger bírálta a távhőcég áremelési terveit. Szerinte az államhoz kötődő vállalatok, a városok és azok cégei nem profitálhatnának a válságból. Bécs szocialista polgármestere, Michael Ludwig támogatást ígért a fogyasztóknak.
Szlovákiában is emelkedik a gáz ára, Görögországban az áram- és a vízszolgáltatás díja
Szlovákiában a gázszolgáltató bejelentette, hogy jövőre árat emel. A fogyasztóknak augusztusig el kell eldönteniük, hogy milyen hosszú hűségidőt vállalnak a szolgáltatóval. Aki csak egyéves szerződést köt velük, az januártól 60 százalékos emeléssel számolhat. Szlovákiában a háztartások 94 százaléka használ földgázt, vagyis a drágulás szinte minden családot érint. A szlovák gázművek kommunikációs igazgatója az M1-nek azt mondta: kénytelenek emelni az áraikon, de az emberek érdekeit is próbálják szem előtt tartani.
„Intenzív előkészítés és elemzés zajlik a 2023-tól érvényes áremelés kapcsán. Az emeléssel kapcsolatban az összes információt időben közölni fogjuk” – nyilatkozta Šebesta Ondrej, a szlovák gázművek kommunikációs igazgatója az M1-nek.
Görögországban is drámai a drágulás az energiapiacon. Ott egyre több lakásban lekapcsolta a szolgáltató az áramot, mert a tulajdonosok nem tudták fizetni a számlát. A görög vízszolgáltató is beépítette az inflációt az áraiba.
Magyarországon a rezsicsökkentésnek köszönhetően nem szálltak el az árak
Európában még mindig a magyar rezsiárak a legkedvezőbbek, vagyis a rezsicsökkentés miatt a magyar fogyasztók fizetik a legkedvezőbb rezsidíjakat Európa-szerte. Ez derül ki az Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legfrissebb, májusi nemzetközi ár-összehasonlításából. Májusban a földgáz lakossági átlagára Budapesten 2 euró 75 eurócent volt kilowattóránként. Amszterdamban csaknem tízszer ennyit kellett fizetni a gázért májusban, mint nálunk.
Az áram lakossági átlagára Budapesten a második legalacsonyabb. A magyar fővárosban 10 euró 17 eurócent volt májusban egy kilowattóra áram. Ennél csak Belgrádban fizettek kevesebbet az emberek. Londonban és például Rómában csaknem ötször többe kerül az áram, mint nálunk.