Az élelmiszerárak az elmúlt hetekben az ukrajnai háború hátterében az egekbe szöktek – írja összeállításában a Capital.fr. A francia hetilap Emily Mayerre, az IRI Business Insights adatelemző és piackutató vállalat igazgatójára hivatkozva kiemeli: a legnagyobb mértékben a tésztafélék, a hús, a liszt és az olajok ára nőtt.
Franciaország: havonta erősödő áremelkedés
„A száraztészta ára áprilisban – a márciusi drágulási ütemet tartva – ismét 15 százalékkal emelkedett, miközben a hús, az olaj és a liszt már kétszámjegyű inflációt mutat” – folytatja a szakértő, rámutatva, hogy az áremelések az alapélelmiszerek több mint 90 százalékát érintik, a kialakult árak pedig sok esetben már most nagyon magas szintet értek el.
Franciaországban radikális áremelkedéseket hozott az élelmiszerpiacon az április: a száraztészta 15,31, a fagyasztott hús 11,34, a liszt 10,93, az étolaj 9,98, a mustár 9,26 százalékkal lett drágább egy hónap alatt.
A háborús számla tehát kezd a fogyasztók kosarára nehezedni – írja a Capital.fr.
En avril, l’inflation a poursuivi sa hausse (+5,9%), augmentation record pour les produits alimentaireshttps://t.co/PtVeEo5alp
— Medias24 (@Medias24) May 20, 2022
A Covid–19-járvány és az ukrajnai háború világszerte megzavarja az ellátási láncokat, és hozzájárul az elmúlt hónapokban tapasztalt áremelkedéshez, különösen az energia és az élelmiszerek esetében – erősíti meg a felméréseket, elemzéseket közlő Statista.fr is. Az orgánum friss felmérésében azt vizsgálta, miképpen változtak az élelmiszerárak 2021 márciusa és 2022 márciusa között. A vizsgált termékeket a franciaországi életforma, étkezési szokások figyelembe vételével csoportosították.
We are just beginning to convulse due to the calamity of explosive food prices. Natural gas prices have almost tripled local fertilizer prices around the globe and diesel fuel for farm equipment is becoming unavailable.Our world is about to enter into the darkness of famine pic.twitter.com/4ZvTPVbnX8
— 🇺🇸Kyle Bass🇺🇦 (@Jkylebass) May 18, 2022
Egy átlag francia már reggelijénél megérzi az áremeléseket. A tavalyi árakhoz képest a bagett 2,5 százalékkal, a vaj 2,9 százalékkal, a kávé 3,5 százalékkal lett drágább; a magokkal ízesített termékek 2,6, míg szendvicshez való zöldségek 5,8 százalékkal lettek drágábbak. A főétkezésnél jóval mélyebbre kell nyúlni a pénztárcában:
a rendkívül népszerű borjúszeletért 7,7 százalékkal, a krumpliért 3,9 százalékkal, az étolajért s az egyéb zsiradékokért átlagosan 4,4 százalékkal, a mártásokért és fűszerekért 2,5 százalékkal kellet többet fizetni idén márciusban.
A rendkívül népszerű tengeri halas készítmények, a „szusik” hívei sem jönnek ki olcsón: a rendkívül keresett friss hal a múlt áprilishoz képest idén 15, 6 százalékkal, a tenger gyümölcsei 7 százalékkal kerültek többe. Az elengedhetetlen köret, a rizs 2,4 százalékkal, a zöldségek egy év alatt átlag 8 százalékkal drágultak; a zöldségpiacon ezt a mutatószámot viszont igen eltérő, gyakran két számjegyű és kevésbé dráguló termékek áremelkedése produkálja.
Vacsorára együnk egy jó spagettit! Igen ám, de mennyiért? A száraztészta ára egy év alatt 10,8, a paradicsomé 23,6, a vagdalt húsé 2, a sajté szintén 2 százalékkal ment fel, ugyanennyivel drágult a főleg muszlimok által kedvelt kuszkusz is. Egyedül a hagyma lett olcsóbb 2,9 százalékkal a tavalyi árakhoz képest.
Étkezések kihagyására kényszerülnek a britek
Az Egyesült Királyságban az élelmiszer- és energiaárak emelkedése miatt az infláció 40 éves csúcsra, 9 százalékra ugrott – közli a CNBC. A fogyasztói árindex 9 százalékos emelkedése a legmagasabb az 1989-es feljegyzések kezdete óta, ami felülmúlja az 1992 márciusában mért 8,4 százalékos éves emelkedést, és jóval meghaladja az idén márciusban mért, 7 százalékos emelkedést. Az Ipsos és a Sky News nemrég készített felmérése szerint, mivel az inflációs nyomás és az élelmiszerválság összeadódott,
a brit lakosság egynegyede már napi egy-egy étkezés kihagyására kényszerül, mivel
Andrew Bailey, a Bank of England vezetője nemrégiben kijelentette, hogy „apokaliptikus” kilátások elé néznek a fogyasztók.
Inflation#inflation #gasprices #foodprices pic.twitter.com/RfspoBEcMr
— F (@dayantech) May 18, 2022
Az Egyesült Királyság statisztikai hivatala azt is közölte, hogy becsléseik szerint az infláció utoljára „valamikor 1982 körül” lehetett magasabb.
Április 1-jétől az Egyesült Királyság energiaszabályozó hatósága 54 százalékkal megemelte a háztartási energiaárak felső határát,
miután a nagykereskedelmi energiaárak – többek között a gáz világpiaci árának rekordszintű emelkedése -– ugrásszerűen felszöktek. A szabályozó hatóság, az Ofgem nem zárta ki a felső határ további emelését az idei időszakos felülvizsgálatok során.
A fogyasztói árindex (CPI) legfrissebb adatai azt mutatják, hogy a 2022 márciusáig tartó 12 hónapban 5,9 százalékkal emelkedtek az általánosan vásárolt élelmiszerek és italok kiskereskedelmi árai, szemben a 2022 februárjáig tartó 12 hónap 5,1 százalékos emelkedésével. Az árak minden élelmiszer-kategóriában emelkedtek – közli a Foodfoundation.org.
A nationalworld.com kategóriánként elemezte, milyen élelmiszerfélék ára átlag hány százalékkal emelkedett.
Tésztatermékek: a brit ételek egyik legfontosabb alapanyaga, a tésztafélék és a kuszkusz ára 10,4 százalékkal emelkedett éves szinten, miután januárban már 14,9 százalékkal megugrott, a 2021-es gyenge búzatermés következtében.
The Muppets who blame Brexit for food price inflation need to explain why food prices are rising faster in the EU. pic.twitter.com/XX0AeyS5KS
— Guido Fawkes (@GuidoFawkes) May 24, 2022
Húsfélék: a húsok ára mindenütt emelkedett,
a bárányhús (14,3 százalékos emelkedés), a marhahús (10,2 százalék) és a baromfihús (10,1 százalék) is nagymértékben drágult.
Tejtermékek: a tej, a sajt és a tojás (9,5 százalék), valamint a vaj (12,5 százalék) szintén drágult. Ezek az emelkedések (a húsárakkal együtt) annak köszönhetőek, hogy a mezőgazdasági termelőknek a termelési költségeik emelkedésével kell szembenézniük, mivel a műtrágya, a takarmány és az üzemanyag árai az ukrajnai orosz invázió következtében meredeken emelkedtek.
Olajok és zsírok: ebben a kategóriában a margarin és növényi zsírok alkategóriájának 22,7 százalékos növekedése miatt 14,5 százalékos emelkedés történt, ami az ukrajnai háború miatt következett be.
A szupermarketekben már most is hiány mutatkozik, mivel Oroszország és Ukrajna a világ napraforgóolajának mintegy 55 százalékát termeli, és a repceolajnak is jelentős exportőre.
Ezek az olajok számos élelmiszer kulcsfontosságú összetevői, így hiányuk miatt az árak mindenütt emelkednek (például a szószok és ételízesítők ára 13,3 százalékkal nőtt).
A gyümölcsök ára 6,2 százalékkal emelkedett 2021 áprilisához képest – bár ez 0,7 százalékkal alacsonyabb a 2022. januári áraknál. A zöldségek és a burgonya 4,6 százalékkal drágábbak, mint tavaly, de ez is 1,4 százalékkal alacsonyabb a 2021 decemberi árakhoz képest.
Németország: 44 százalékkal több egy csomag vajért
Egy szupermarket üres polcán pedig a következő felirat látható:
– ezzel a képpel illusztrálja a Tagesschu az élelmiszerárakról szóló összeállítását.
„Soha nem volt még ilyen drága a vásárlás! ” – fakad ki Sarah Friedhof. A 26 éves diáklány épp most jött ki egy kölni szupermarketből egy teli bevásárlószatyorral. „Egy uborka 99 centért, a vaj több mint három euróba került. Ez lassan megfizethetetlenné válik” – teszi hozzá.
Az Aldi magasabb árakat jelentett be, emelnek a pékségek is.
„Az áremelkedés második hulláma jön, és minden bizonnyal két számjegyű lesz”
– mondja Josef Sanktjohanser. A Német Kereskedelmi Szövetség elnöke további áremelkedésre figyelmeztet – azok után, hogy az elhibázott európai energiapolitika következtében tavaly már eleve mintegy öt százalékkal emelkedtek az energiaárak. A jelenlegi inflációs ráta magasabb, mint több mint 40 éve volt – írja a Tagesschau. A liszt, az uborka és a saláta is sokkal drágább – teszi hozzá a lap.
A német statisztikai hivatal szerint a kifli és a sajt ára 7, illetve 4,7 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A saláta esetében a növekedés 17 százalék körüli, az uborka esetében pedig 30,3 százalékos.
A szupermarketek klasszikus élelmiszer-kínálatához tartozó egyéb cikkek árai is magas, kétszámjegyű százalékokkal emelkedtek. A napraforgóolaj ára 28,9 százalékkal, a paradicsomé 27 százalékkal, a rozsliszté pedig 22,5 százalékkal emelkedett.
Mint azt mindenki észrevette, az étkezési zsírok és olajok jelentősen drágultak, az árak 27,3 százalékkal ugrottak meg. A fogyasztóknak 11,8 százalékkal többet kellett költeniük a húsra és a húskészítményekre is.
A marhahús ára 18,8 százalékkal emelkedett, és a sertéshús is 16,5 százalékkal volt drágább áprilisban, mint egy évvel korábban, és 7 százalékkal volt magasabb, mint az előző hónapban. A tejtermékek ára 9,4 százalékkal emelkedett, a teljes tejre 9,7 százalék, a sajtra 6,6 százalék, a vajra pedig 31,3 százalékkal több volt a felár, mint tavaly, és 13,5 százalékkal több, mint az előző hónapban. A tojás ára is jelentősen, 24,4 százalékkal, a burgonyáé pedig 13,7 százalékkal emelkedett –
közli az Agrarheute.com című szaklap.
A Statista.com Németországban is elkészítette a tavalyi árakhoz képest mért „márciusi inflációs menüt” – Németországban többek között a népszerű hamburgert „készítették el” a megemelt árakon (lásd infografikánkat!) A hamburgerzsemle idén 7,3 százalékkal, a húspogácsához szükséges darált marhahús 17 százalékkal, a sült krumpli 1,7 százalékkal kóstált többet márciusban a tavalyi áraknál.
Szakértők szerint a jelenlegi, németországi élelmiszerár-emelkedés csak a kezdet lehet.