Áremelést fontolgat egy szöuli vállalkozó, aki a koreai konyha egyik alapélelmiszerét, kimcshit készíti. Az ukrajnai háború miatt jelentősen drágult a nyersanyag és a rezsi, ezért kénytelen árat emelni.
Ázsia-szerte nagy az infláció, főleg az élelmiszerárak emelkedtek. Az éttermek és az utcai ételárusok ezért nehéz választás előtt állnak:
ha ők is emelnek, elveszíthetik a vásárlóikat.
„Már csak hét fej káposztát kapok azért az árért, amiért korábban 10-et kaptam. A kimcshit viszont ugyanolyan áron adom el. Ha ez így megy tovább, nem fogom tudni megtartani ezt az üzletet” – mondta a koreai vállalkozó.
Dél-Amerikában is rekordmértékben nőttek az élelmiszerárak. Peru szegénynegyedeiben az emberek egyik napról a másikra éltek, ezért most fennáll a veszély, hogy éhezni fognak. Limában ezért minden eddiginél többen vannak az ingyenkonyhákon.
„Az árak annyira felmentek, hogy már nem tudom, mit csináljak. Mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy beleférjünk a költségvetésbe. Nem tudunk lépést tartani” – mondta a dél-amerikai ingyenkonyha egyik önkéntese.
Peruban az infláció negyedszázada nem volt olyan magas, mint most.
Ezt is az orosz-ukrán konfliktus okozta. A perui elnök ígéretet tett arra, hogy csökkentik az alapvető élelmiszerek forgalmi adóját, de ez egyelőre nem valósult meg.
A helyzetet csak nehezíti az ukrajnai válság, amely márciusban rekordszintű áremelkedést idézett elő világszerte.
Éhezéstől ugyan nem kell tartani, de nőnek az árak Európában is. A zágrábi piacokon is egyre nagyobbak a számok a táblákon.
„Csillagászatiak az árak. Pedig enni azért kellene” – panaszkodott egy horvátországi vásárló.
A kereskedők szerint ennél is sokkal rosszabb lesz a helyzet ősszel, amikor nem érkezik majd Ukrajnából gabona a nemzetközi piacra.
„A horvát élelemszerpiac erősen kompetitív, a boltok inkább visszavesznek a saját nyereségükből, hogy megtartsák a vásárlókat, de ezt sem lehet a végtelenségig folytatni” – mondta Martin Evačić, a horvát kereskedelmi szövetség vezetője.
Ukrajna békeidőben a világgazdaság legjelentősebb mezőgazdasági exportőre volt. De már most, hat héttel a háború kitörése után is érezhető, hogy a csökkenő kivitel jelentősen megemelte az árakat.
A legnagyobb hiány búzából és napraforgó-olajból várható, ami tovább emelheti majd ezeknek a termékeknek az árát.
„Ne feledjük, hogy a búza alapélelmiszer, így az áremelkedés továbbgyűrűzik majd más termékekre. Az Egyesült Államokban persze főleg a kenyér fog drágulni, de a harmadik világban ez akár éhezéshez is vezethet” – figyelmeztetett Eran Guse, a Murray Állami Egyetem közgazdász professzora.
Szakértők szerint a legnagyobb gondot nem is az ukrán termelés kiesése okozza, hanem a szállítási kapacitások szűkülése. A mezőgazdasági termékek nagy részét ugyanis hajón szállítanák, de a kikötők egy része orosz kézen van. Ukrajna vasúton próbálja majd eljuttatni a termékeit a világpiacra, de a kapacitások korlátozottak.
Címlapfotó: EPA/Jim Lo Scalzo