Az Egyesült Államokban február 2-án tartják a mormotanapot, amikor Phil mormota megjósolja, hogy meddig tart még a tél. A pennsylvaniai Punxsutawney városban élő mormota a népi hagyomány szerint ha ezen a napon meglátja az árnyékát, akkor a téli hideg még legalább hat hétig folytatódik, ha viszont nem látja meg az árnyékát, akkor korai tavasz közeleg.
A mormotanap eredete a 18-19. századig nyúlik vissza, és az Észak-Amerikába költözött német telepesektől ered, akik sünnel próbálták megjósolni a tél hosszát. Az első mormotanapot 1886-ban tartották meg, azóta minden évben megjósolja a mormota, hogy korai tavasz várható-e.
Érdekesség, hogy Punxsutawney Phil, Pennsylvania meteorológus mormotája nem alszik téli álmot, így bioritmusa nem egyezik meg vadon élő fajtársaiéval.
Február 2-án a Mormota Klub elnöke előcsalogatja Phil mormotát odújából, aki belesúgja a fülébe előrejelzéseit.
A klub adatai szerint Phil és elődei 99 hosszú telet és 15 korai tavaszt jósoltak, s ezek 39 százalékban bizonyultak hitelesnek. Phil mormota jóslatai nem a legmegbízhatóbbak, ugyanakkor óriási hagyománya van a napnak. Hatalmas tömeg gyűlik össze Punxsutawney-ban, hogy végignézzék, ahogyan Phil előbújik odújából és megsúgja, hogy látta-e az árnyékát.
Hazánkban leginkább az Idétlen időkig című, Bill Murray és Andie McDowall főszereplésével készült vígjátékból lehet ismerős Phil és a mormota nap.
Címlapfotó: Punxsutawney Phil, a pennsylvaniai kisváros időjós mormotája (Fotó: MTI/EPA/David Maxwell)