Magyarországon 2013 óta fixek a lakossági rezsiköltségek. Ennek köszönhetően havonta átlagosan már mintegy 40 ezer forintot spórolnak a magyar háztartások. Ez koránt sincs így az Európai Unió több országában.
A hagyományos energiatermelés leépítése miatt ugyanis sok helyen soha nem látott magasságokba emelkedett a földgáz ára.
És hasonló a helyzet az áramnál is. Sokan ezért már rezsiválságról beszélnek Nyugat-Európában.
Orbán Viktor miniszterelnök még pénteken a Kossuth Rádióban beszélt arról, hogy jelenleg olyan infláció van egész Európában, amely eltéríti a gazdaságot a normális működéstől. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy nyugaton sok helyen 2-3 hónap alatt megduplázódott a családok rezsiköltsége. Hazánk azonban az infláció negatív hatásainak tompítását tűzte ki célul.
Kapcsolódó tartalom
Orbán Viktor: Emeljük a béreket és a nyugdíjakat, és ahol lehet, megfogjuk az árak emelkedését
Változatlanul Magyarországon a legolcsóbb a gáz
„Most képzelje el mindenki, hogy itthon az a rezsi, amit ő fizet, gáz, villany, víz, az hirtelen megduplázódna. Az hány családot hozna szinte reménytelen helyzetbe és még az erősebb középosztályban élőket is, tehát nemcsak a kispénzűeket, hanem a középosztályhoz tartozókat is bizony nehéz kihívás elé állítaná. Ez nekünk nincs, a rezsirendszer árszabályozás miatt” – fogalmazott a miniszterelnök.
Ennek köszönhető, hogy a magyar árak mostanra jóval alacsonyabbak az elszálló európai árak mellett. Ez derült ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legfrissebb kutatásokból is.
A felmérés külön vizsgálta a gáz és az áram árának alakulását. A lakossági gázszámlákat tekintve látszik, hogy a budapesti ár messze a legolcsóbb az összes vizsgált európai főváros közül.
Lisszabonban például az itthoni ár dupláját fizetik az emberek, Amszterdamban pedig hatszor annyit is elkérnek a földgázért.
Csak Belgrád van Budapest előtt, az összes többi országban drágább az áram. Az M1-nek nyilatkozó szakértő szerint koránt sincs vége az áremelkedéseknek Európában. És ennek hatása egyre hatványozottabban jelentkezik majd a lakossági árakban is, ami hatással lehet majd a gazdaságra.
„Ez mérhetetlen módon megterheli a háztartásokat, elvon vásárlóerőt más piacoktól” – közölte Boros Imre közgazdász.
Míg az Európai Unióban sokan elégedetlenek az egyre növekvő rezsiárak miatt, Magyarországon az emberek 90 százaléka támogatja a rezsicsökkentést, vagyis egyetért a kormány intézkedéseivel.