logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Berlini terrortámadás: még mindig nincs magyarázat arra, hogy miért élhetett szabadon az iszlamista támadó

| Szerző: hirado.hu
A 2016-os, gázolásos merénylet áldozataira emlékeztek Berlinben a terrortámadás ötödik évfordulóján tegnap. Egy tunéziai bevándorló hajtott a karácsonyi vásár látogatói köz, egy lengyel sofőrtől rabolt kamionnal. Tizenkét ember meghalt, legalább százan megsérültek. Eltelt öt év, de még mindig nincs – vélhetően már nem is lesz – elfogadható magyarázat arra, hogy miért élhetett szabadon Németországban az iszlamista támadó.

Gyászba borult a máskor ünnepi fényekben úszó karácsonyi vásár a berlini Breitscheidplatzon advent utolsó vasárnapján. Megemlékeztek ugyanis a 2016-os terrortámadás áldozatairól. A rendezvényen részt vett többek között Frank-Walter Steinmeier német államfő is. A vásár fölé tornyosuló Vilmos császár-emléktemplom harangja 8 óra 2 perckor, a támadás időpontjában megszólalt, és minden áldozatért megkondult egyszer.

A merényletben 12 ember vesztette életét, és legalább százan megsérültek, amikor egy iszlamista férfi kamionnal hajtott a tömegbe. Az első áldozat a kamion lengyel sofőrje volt: őt a merénylő fejbe lőtte, majd a többtonnás járművel kezdett ámokfutásba. A vérengzést követően a támadó elmenekült: a német rendőrség napokig hiába kereste.

Kapcsolódó tartalom

A támadásért az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta a felelősséget és közzétett egy videót is a merénylőről: a felvételen a tunéziai Anis Amri volt látható, amint épp hűséget esküdött a terroritáknak.

A dzsihadistát végül az olasz rendőrök találták meg Milánó közelében. Elfogásakor éles tűzharc tört ki, a terrorista életét vesztette. Később kiderült: nem ez volt az olasz rendőrök első találkozása a férfival, ugyanis 2011-ben menedékkérőként érkezett Lampedusa szigetére, ám nem elégedett meg a menekülttáborral, ezért felgyújtotta, amiért négy évig ült egy olasz börtönben.

Büntetése után azonban nem sikerült visszatoloncolni Tunéziába, és eltűnt a hatóságok látóköréből. Vélhetően hamis papírokkal utazott Németországba. Ott egyiptominak mondta magát, ám miután ezt nem tudta igazolni, menedékkérelmét elutasították, kitoloncolni azonban a német hatóságok sem tudták.

Később az is kiderült, hogy a marokkói hírszerzés a támadás előtt három héttel már értesítette a németeket Amri tervéről, ennek ellenére sem sikerült az iszlamistát ártalmatlanítani. Németországban sokan vannak, akik máig úgy érzik: a hatóságok cserben hagyták őket. Az egyik áldozat férje az évfordulón az M1-nek azt mondta:

elkerülhető lett volna a tragédia.

Számomra a történet véget ért, már nem lehet változtatni rajta. A kormány több hibát is elkövetett, de az élet megy tovább. Talán éberebbnek kellett volna lenni, bár mindenre nem lehet odafigyelni, az ki van zárva. Szerintem a német kormánynak nem szabadott volna lazának lennie és ellenőrzés nélkül beengednie a bevándorlókat” – mondta.

2015 óta több mint másfél millió menedékkérőt regisztráltak Németországban, a hatóságok azonban minden harmadik személy letelepedési kérelmét elutasították. Így csaknem félmillió bevándorlónak kellett volna távoznia az országból, ezzel szemben 2015 és 2019 között mindössze 20 ezer embert sikerült visszatoloncolni a saját országába.

A címlapfotó illusztráció. (MTI/EPA/Clemens Bilan)

Ajánljuk még