Lényegében a két hónappal ezelőtti, októberi csúcson is ezek a témák voltak napirenden, de nem jutottak közelebb a megoldáshoz – számolt be Baraczka Eszter, a közmédia brüsszeli tudósítója.
A koronavírus elsősorban az omikron variáns megjelenése és az arra adott egyoldalú tagállami válaszlépések miatt került újra terítékre. A fókuszban az oltások lesznek, illetve, hogy milyen összehangolt lépések szükségesek ahhoz, hogy a gazdaság a járvány ellenére is talpon tudjon maradni.
A migrációs nyomás továbbra sem csökken és az októberi csúcson feladatot adtak az Európai Bizottságnak is. A bizottság dolga volt, hogy áttekintse a különböző migrációs útvonalakat és tegyen megoldási javaslatot többek között a finanszírozás kérdésében.
Az energiaárak tekintetében is hasonlóképp jártak el és a bizottság jelentését fogják áttekinteni a vezetők.
A legélesebb viták ezen a területen várhatóak,
ugyanis a tagállamok nagyon megosztottak abban a kérdésben, hogy az államnak be kell-e avatkoznia az árakba.
A magyar álláspont az, hogy az Európai Bizottság elhibázott klímapolitikája vezetett oda, hogy az árak az egekbe szöktek. A kibocsátás-kereskedelmi kvóta is napirendre kerül, de emellett a gáz ára is naponta növekszik. Utóbbi leginkább azokat érinti, akik nem hosszú távú szerződéseket kötnek, hanem a tőzsdéről szerzik be a gázt.
Hazánk hosszú távú szerződésekkel biztosítja saját gázellátását, de az Európai Bizottság javaslata ennek a megtiltását szorgalmazza.