Halálos késszúrás ért egy rendőrnőt a franciaországi Rambouillet-ben, a támadót meglőtték és őrizetbe vették, de később belehalt sérüléseibe – közölte pénteken az Europe 1 rádió és a BFM hírtelevízió.
Cikkünk frissült.
„Nem engedünk az iszlamista terrorizmussal szemben" – írta Emmanuel Macron államfő a Twitteren, jelezve, hogy a nemzet és a kormány a megölt rendőrségi alkalmazott „családja, a kollégái és a rendőri erők oldalán áll".
A BFM szerint a támadó tunéziai állampolgár. Tettének indítéka egyelőre ismeretlen. Az ügyben a nyomozást a terrorellenes ügyészség vette át, s „hivatali személy terrorista meggyilkolásának" vádjával indított eljárást.
Jóllehet az elkövető indítékai nem ismertek, a támadás módja (késes támadás), célpontja (hatóság) és ideje (péntek, a muszlimok szent napja) dzsihadista támadásra utal.
Valérie Pécresse, a párizsi regionális tanács elnöke a BFM TV-nek nyilatkozva kijelentette, hogy nem zárható ki a terrorista indíték.
A francia vádhatóság szerint az elkövető a támadást megelőzően felderítette a terepet, tette végrehajtása közben pedig olyan kijelentéseket tett, amelyek terrorista indíttatásra utalnak. Szemtanúk beszámolói szerint a tettes azt kiabálta, hogy „Allahu akbar!”
Az ügyészség a mobiltelefonja átvizsgálását követően közölte, hogy az elkövető dzsihadista internetes oldalakat látogatott.
A nála talált személyi papírok szerint Jamel G.-nek hívják, 36 éves tunéziai állampolgár volt. 2009-ben illegális bevándorlóként érkezett az országba, de azóta menedékstátuszt kapott, legálisan tartózkodott Franciaországban. 2020 óta munkavállalást is lehetővé tevő tartózkodási engedélye volt, és korábban nem volt ismert a hatóságok előtt.
A közösségi oldalakon olvasható üzeneteiben a támadó évek óta elítélte az iszlamofóbiát, de a koronavírus-járvány miatti első országos lezárás óta csak imákat és idézeteket tett közzé a Koránból.
Jamel G. környezetéből három embert péntek este őrizetbe vettek. Nyomozati források szerint az egyikük fogadta be magához 2009-ben az elkövetőt, amikor Franciaországba érkezett.
Toutes mes pensées à notre collègue agent administrative décédée à #Rambouillet lâchement attaquée par un individu armé d’un couteau.
Elle n’était pas armée et effectuée des tâches administratives dans le commissariat.
Monde de merde. pic.twitter.com/yPxnozAomD
— OSS117 (@MikeDelta59) April 23, 2021
A késelés a Párizstól 57 kilométerre délnyugatra lévő település rendőrőrsén történt, ahol az áldozat dolgozott. Az elkövetőt a helyszínen lévő rendőrök ártalmatlanították.
A Le Parisien című helyi lap szerint a 49 éves áldozat éppen ebédszünetéből tért vissza, amikor megtámadták. Még a helyszínen belehalt a nyakát ért szúrásokba. A nőnél nem volt fegyver, 28 éve dolgozott a helyi rendőrőrs recepcióján, egy 13 és egy 18 éves gyerek anyja volt.
Rendőrségi források szerint a tragédia 14 óra 20 perckor történt a 26 ezer lakosú település rendőrőrsének bejáratánál a két biztonsági kapu között.
A támadó befurakodott az áldozata mögé, majd amikor mögöttük a kapu bezáródott, elővette a kést, és a kapu másik oldalán lévő rendőrök szeme láttára többször megszúrta a nőt.
Amikor a második ajtó kinyílt, az egyik rendőr kétszer rálőtt az elkövetőre, aki később életét vesztette.
A rendőrség a kora esti órákban házkutatást tartott az elkövető Rambouillet-ban található otthonában.
Gabriel Attal francia kormányszóvivő közölte, hogy Jean Castex miniszterelnök a történtek helyszínére utazik.
„Franciaország elvesztette egyik mindennapi hősét egy végtelen gyávaságból elkövetett barbár cselekedet következtében" – jelentette ki Castex, aki szerint Párizs térsége újból terrorizmus áldozatává lett.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy ugyanezen a környéken, a Párizshoz közeli Yvelines megye egyik másik településén, Magnaville-ben 2016-ban két rendőrt szintén késsel ölt meg egy dzsihadista. Felidézte a Samuel Paty történelemtanár elleni tavaly októberi támadást. Samuel Paty bűne az volt, hogy Mohamed-karikatúrákat mutatott diákjainak a szólásszabadságról tartott óráján.
A tanárral azért végzett egy 18 éve csecsen iszlamista, mert megmutatta a Mohamed-karikatúrákat a szólásszabadságról tartott óráján.
Gérald Darmanin belügyminiszter a Twitteren erősítette meg a késeléses támadást, egyben közölte, hogy szintén a helyszínre utazik. A kormánytag azt is bejelentette, hogy a kormány megerősíti a biztonsági intézkedéseket a rendőrőrsök és a csendőrségek bejáratánál.
Philippe Benassayam képviselő, akinek választókerülete a térségben van, részvétét nyilvánította a történtek miatt. Figyelmeztetett, hogy jobban meg kell védeni a rendfenntartókat, mert szerinte szinte napi rendszerességű támadásoknak vannak kitéve.
„Ugyanazok a szörnyűségek követik egymást" – írta Marine Le Pen jobboldali politikus Twitter-oldalán. Úgy fogalmazott, hogy mindig "ugyanazokról az iszlamista indítékokról" van szó.
Franciaországban továbbra is magas a terrorfenyegetettségi szint az elmúlt időszakban elkövetett merényletek után.
A címlapfotó illusztráció.