Belátható távolságban az első nagyobb kínai vakcinaszállítmány

 

Miközben egyre több tagállam bírálja az európai uniós közös vakcinabeszerzést, a német kancellár és a francia elnök megvédte az uniós stratégiát. Angela Merkel azt mondta: továbbra is ezt tartja a jó megoldásnak, Emmanuel Macron pedig úgy fogalmazott: támogatja azt az európai fellépést, amely mellett döntöttek. Közben egyre több ország gondolkodik az orosz és a kínai vakcinák beszerzésén. Menczer Tamás államtitkár szombaton arról tájékoztatott, hogy már belátható távolságban van az első komoly kínai vakcinaszállítmány. – hangzott el az M1 Híradójában.


Hetek óta magyarázkodik Ursula Von Der Leyen bizottsági elnök, hogy az unió vezetése miért maradt le a vakcina-beszerzésekkel.

Egy nyilatkozatban arról beszélt, hogy meglepte az uniót a Pfizer-BioNTech bejelentése a szállítmányok késéséről.

Az oltóanyagok érkezésének tempójával több uniós kormányfő és EP képviselő is elégedetlen. A liberális Guy Verhofstadt például elfogadhatatlannak nevezte az unió és a gyógyszergyártók közötti szerződések szellemét - vagyis azt, hogy Brüsszelben az árakra és a kötelezettségekre fókuszáltak ahelyett, hogy az utánpótlás biztosítására és a sebességre tennék a hangsúlyt.

A német alkancellár pedig még ennél is továbbment. A brit Daily Mail napilap információi szerint a német kormány hétfői ülésén a szociáldemokrata alkancellár, Olaf Scholz nyomdafestéket nem tűrő, vulgáris jelzőkkel illette az uniós vakcinabeszerzést, és keményen bírálta Ursula Von der Leyent is.

„Be kellett látnunk, hogy az Európai Unió termelési kapacitása nem volt akkora mint gondoltuk. És bár elég vakcinát rendeltünk a gyártás akadozik. Így az európai emberek most nem arra kíváncsiak, hogy összesen mennyi oltóanyagot rendeltünk, hanem, hogy mennyi áll ténylegesen rendelkezésünkre” – magyarázta a helyzetet a német kancellár péntek este, a francia elnökkel közösen tartott online konferencián” – mondta Angela Merkel, német kancellár.

Emmanuel Macron pedig elismerte: az európaiak nem számítottak arra, hogy a Moderna, valamint a Pfizer-BioNtech oltóanyagai kerülnek elsőként forgalomba.

De az EU külügyi főképviselője, Josep Borrell is azzal kezdte pénteki moszkvai látogatását, hogy azt mondta: a Szputnyik V jó hír az emberiség számára.

„Abban reménykedem, hogy az Európai Gyógyszerügynökség képes lesz igazolni az orosz oltóanyag hatékonyságát, hogy az valamilyen szakaszban az Európai Unióban is felhasználható legyen. Jelenleg hiány van vakcinából az unióban, és ha tudunk más ellátási forrást is szerezni, akkor az csak pozitív. És egyben gratulálok az orosz tudományos eredményekhez” – mondta Josep Borrell,

Brüsszelben fontosabb volt a pénzügyi alku, mint a gyors és nagy mennyiségű vakcina beszerzése – erről már Orbán Viktor beszélt péntek reggel a Kossuth Rádióban.

„Nekünk akik nem brüsszeli bürokraták vagyunk hanem magyarok és itt élünk a különböző nemzetek fiai aki az unióban szerveződtünk össze a pénz nem lényegtelen , de az élethez képest másodlagos, tehát ha választanunk kell hogy kevesebb vakcinát lassabban és olcsón vagy gyorsan és sokat, de drágábban, akkor az utóbbit választjuk" – mondta Orbán Viktor miniszterelnök.

Menczer Tamás a külgazdasági és külügyminisztréium államtitkára szombat délután a Facebookra feltöltött videójában arról beszélt, hogy hamarosan a kínai oltóanyag is elérhető lehet Magyarországon.


„A vakcinabeszerzésnél minden nap életeket és munkahelyeket jelent! A brüsszeli folyamatok lassúsága miatt vettük fel a kapcsolatot Kínával és Oroszországgal, és állapodtunk meg elsőként az EU-ban Kínával és Oroszországgal. Az orosz vakcina 1 millió, a kínai vakcina pedig 2,5 millió ember számára lesz elég, és már belátható távolságban vagy inkább közelségben van az első komoly kínai szállítmány” – fűzte hozzá.

Korábban az Európai Bizottság azt tűzte ki, hogy nyárig be kell oltani az uniós felnőtt lakosság kétharmadát, de mostanra úgy tűnik, legfeljebb az európaiak fele kaphat addig valamilyen vakcinát.