A rendőri brutalitásról vitáztak kedden este az Európai Parlamentben. Az uniós törvényhozás Jozef Chovanec halála miatt vette napirendre a témát. Mint ismert, a több, mint két év után nyilvánosságra hozott felvételből kiderült, hogy Jozef Chovanecet a fogdában leteperték a belga rendőrök, percekig térdeltek rajta. Az áldozat kómába esett, életét már a kórházban sem tudták megmenteni – hangzott el az M1 Híradójában.
Több mint negyedórán át térdeltek Jozef Chovanec hátán a belga rendőrök. Kezét és lábát összekötözték, lefogták. Közben az egyik rendőrnő ujjaival Hitler-bajuszt imitálva, náci karlendítéssel az ajtó felé fordult – látható a felvételen. A fogvatartott eszméletét vesztette. Kómába esett, és a kórházban három nappal később meghalt. A brutális felvételek – több mint két évvel az eset után – szeptember elején kerültek nyilvánosságra.
A férfi özvegye nem érti miért nem tettek semmit a hatóságok az elmúlt években, hiszen a rendőröknek tudniuk kellett a felvételről.
Az asszony a botrány kirobbanásakor attól tartott, hogy a belga hatóságok el akarják tussolni az ügyet.
A videó nyilvánosságra kerülése után a szlovák parlament és a szlovák EP-képviselők az Európai Parlamenthez és az Európai Bizottsághoz fordultak az ügyben.
Az Európai Parlament kedden este napirendre tűzte a rendőri erőszak kérdését. A vita apropója a Chovanec-ügy volt. A szlovák EP-képviselőknek sok követ kellett mindehhez megmozgatniuk – hangzott el az ülésen.
A belga rendőrség 16 percen át kínozta és durva szavakkal illette Josef Chovanecet. Az erről készült felvétel nyilvánosságra került, és végül elkerülhetetlen volt a vizsgálat a rendőri brutalitásról. Nagy nyomást kellett gyakorolnunk, hogy egyáltalán elkezdődjön valami, ami még most is tart, és nem tudni, hogy lesznek-e felelősök
– mondta Ivan Stefanec, az Európai Néppárt EP-képviselője.
A vitában a belga szocialista Kathleen Van Brempt is reményét fejezte ki, hogy országa érdekében is sikerül tisztázni az ügyet.
„Belga képviselőként többi honfitársamhoz hasonlóan mélyen megrendít, ami a zárkában történt. Remélem, hogy a család és a belga jogállamiság érdekében is mielőbb tisztábban látunk majd”– jelentette ki a politikus.
Az Európai Bizottság az ügy kirobbanásakor jelezte: belügynek tartja, ami történt, és nem kíván beavatkozni. Az illetékes biztos a mostani vitában már a vizsgálat szükségességét hangsúlyozta.
Nagyon fontos, hogy a belga hatóságok független vizsgálatot folytassanak. Meg kell ismernünk a tényeket, tudnunk kell, kik a felelősök és megfelelő jogi lépések is szükségesek
– hangsúlyozta Ylva Johansson, a az Európai Bizottság belügyi biztosa.
Az Európai Bizottság önkényesen válogat, hogy mely ügyeket tart jogállamisági szempontból említésre méltónak, ezért a témában készült jelentése is elfogult – hívta fel a figyelmet Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlementi képviselője.
Azt mondta,
2006-ban Budapesten is volt rendőri erőszak az utcákon, amikor a szocialista Gyurcsány-kormány a békés tüntetők ellen vezényelte ki a rendőrséget, de azok a túlkapások egy vitát sem érdemeltek meg az uniós parlamentben.
Hidvéghi Balázs szerint az EU politikai fegyverként használja a jogállamiságot, és önkényes mércét használ azon országokkal szemben, amelyekkel értékrendbeli vitában áll.
A címlapfotó illusztráció.