Európa több országában folytatódott a fokozatos szigorítás: a cseheknél a fél országban már nem járhatnak be a középiskolákba a diákok, átálltak távoktatásra. Párizsban a bárok és szórakozóhelyek mellett bezárják az uszodákat és a konditermeket is. Írországban több járványügyi szakértő négyhetes teljes leállást javasol, de hosszan lehetne sorolni a tervezett, illetve a már életbe léptetett óvintézkedéseket – hangzott el az M1 Híradójában.
(Fotó: EPA)
Május közepén nyithattak ki, keddtől pedig ismét be kell zárniuk a párizsi bároknak és kávéházaknak. A hétvégén újabb negatív rekord dőlt meg az országban: egy nap alatt 17 ezer új fertőzöttet regisztráltak.
Olyan rohamosan emelkedik a megbetegedések száma, hogy a párizsi kórházak lassan megtelnek.
Ezért a francia fővárosban hétfőn elrendelték a legmagasabb szintű járványügyi riasztást, és újabb szigorításokat vezettek be.
„Az üzletekben este tíz után nem lehet alkoholt vásárolni. Köztéren tilos lesz alkoholt fogyasztani, és a hangos zenét is megtiltjuk. Mindezt azért tesszük, hogy az emberek ne kezdjenek a tereken, utcákon partizni ”– mondta a párizsi rendőrkapitány.
Az üzemeltetők attól tartanak, hogy a korai zárás, illetve az, hogy a vendégeknek előzetesen regisztrálniuk kell, sok vendégnek kedvét szegheti. Ennek pedig katasztrofális következménye lehet a már most komoly nehézségekkel küzdő párizsi vendéglátósok számára.
Keddtől legalább két hétre bezárnak a párizsi uszodák, konditermek és egyéb sportlétesítmények is. A francia kormány bejelentette: nem akarják az országot ismét lezárni, de azt ajánlják a munkaadóknak, ha lehet, inkább otthonról dolgoztassák az alkalmazottaikat.
Európában Madridban és környékén a legsúlyosabb a helyzet.
A spanyol fővárosban 100 ezer lakosra 850 fertőzött jut, ezért ott már péntek éjjel szigorú vesztegzárat léptettek életbe. A korlátozások több mint hárommillió embert érintenek. Ők csak akkor hagyhatják el az otthonaikat, ha munkába vagy iskolába mennek, illetve ha orvosi ellátásra szorulnak.
(Fotó: EPA)
Hétfőtől ismét szükségállapot lépett életbe Csehországban. Az elmúlt héten ugyanis több mint 3500 fertőzöttet regisztráltak az országban naponta. A szükségállapot ideje alatt az orvostanhallgatókat is bevonhatják a kórházi munkákba. Mostanáig ugyanis 1700 orvos és nővér fertőződött meg a koronavírussal, és rajtuk kívül is több ezer egészségügyi dolgozó került karanténba.
A következő két hétben a leginkább veszélyeztetett régiókban zárva lesznek a középiskolák, és áttértek a távoktatásra. Zárt termekben legfeljebb tíz, nyílt területen maximum húsz ember tartózkodhat együtt. A vendéglőket este tízkor be kell zárni, a sportrendezvényeken pedig nem lehetnek nézők.
Karanténba vonult Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is,
miután koronavírus-fertőzöttet találtak a közvetlen környezetében.
A közelmúltban ugyancsak karanténba kellett vonulnia Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének, emiatt egy héttel később tartották meg az uniós csúcsot Brüsszelben.
A címlapfotó illusztráció.