Tovább tart a vita a koronavírus-járvány miatt szükséges mentőcsomagról. A brüsszeli uniós csúcson sem közeledtek az álláspontok, ugyanis a támogatást többen jogállami feltételekhez kötnék.
Orbán Viktor miniszterelnök már a találkozó előtt felhívta a figyelmet arra, hogy a viták helyett célszerűbb lenne a válság mielőbbi kezelésével foglalkozni, a forrásokat pedig minél hamarabb elérhetővé kellene tenni.
Az Európai Unió, de mondhatjuk, hogy az egész világ egy eddig példátlan gazdasági, járványügyi helyzettel áll szemben. A nyár folyamán késéssel, de született egy európai uniós válaszlépés arra, hogy hogyan lehetne gazdaságilag megsegíteni az uniós országokat abban, hogy minél előbb le tudják győzni ennek a válságnak a gazdasági hatásait. Annak ellenére, hogy megszületett a magállapodás, a bevezetése, illetve a végső döntés ezzel kapcsolatosan tovább késik – mondta Szakáli István Loránd, a Századvég vezető közgazdásza az M1 Ma reggel című műsorában.
Kiemelte, elsősorban a nehéz helyzetben lévő országok érdeke, hogy beinduljon a mechanizmus, melyen keresztül kioszthatók a támogatások. Azonban vannak ellenérdekelt országok is, a fukaroknak nevezett országok, ezek főleg gazdagabb, északi tagállamok, amelyek első pillanattól nem lelkesedtek ezért a megoldásért, és nem lelkesedtek azért, hogy erőfeszítéseket kell tenniük a déliek támogatásáért.
A fő kötőelemnek az európai szolidaritásnak kell lennie
– hangsúlyozta a Századvég munkatársa.
A visegrádi 4-országok, köztük Magyarország azt hangsúlyozza, hogy ez a támogatás nem elsődlegesen fontos. Az elmúlt évek gazdasági eredményei alátámasztják, hogy egyelőre a saját erőforrásainkból kezelni tudjuk a válságot – tette hozzá Szakáli István Loránd.
Jelenleg úgy tűnik, hogy az asztalon lévő megoldások elsősorban a közép-európai országokkal, Magyarországgal, Lengyelországgal szemben nem mutatnak méltányos képet, mert ezeket a támogatásokat olyan feltételekhez kötnék, amelyek nem gazdasági, hanem politikai jellegűek – mondta a közgazdász.