Európa vezetői minimálprogramot hajtottak végre negyedik videó-csúcstalálkozójukon. Megtalálták a legkisebb közös többszöröst, ami a mostani helyzetben szép eredmény. Megállapodtak arról, hogy létrehoznak egy újjáépítési alapot, ami a szándék szerint alkalmas lesz arra, hogy kezelje a járvány hosszú távú hatásait.
Az euróövezethez tartozó uniós tagállamok pénzügyminiszterei 500 milliárd euró összegű mentőcsomagról állapodtak meg csütörtökön. A csomag a járvány okozta gazdasági válság enyhítésére szolgál – mondta Sárközy Júlia a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.
„Ez az alap elég nagy lesz ahhoz, hogy eljuttassuk a járvány által leginkább sújtott régiókhoz, és ágazatokhoz” – jelentette ki a meglepően rövid találkozót követően Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Az újjáépítési alap legfőbb célja, hogy mérsékelje a tagállamok között már eddig is meglévő gazdasági különbségeket, ami a recesszióból való kilábalás után komoly veszélyt jelenthetne az egységes belső piac, vagy akár a schengeni övezet működésére is.
„Tisztában vagyunk vele, hogy a gazdaság mindenütt csökkenni fog, de egyes tagállamokban jobban, mint máshol, és keményebben sújt majd egyes ágazatokat, mint például a turizmus. Azt is látjuk, hogy vannak tagállamok, amelyek erősebben tudják segíteni a gazdaságukat, mint mások. A kormányok eddig csaknem kétezer milliárd euró értékben nyújtottak támogatást a gazdaságuknak, de óriásiak a különbségek, és ennek komoly hatása lesz később, hacsak nem ellensúlyozzuk valahogy” – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Az EP gazdasági reformcsomagot kezdeményezett
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csúcsértekezletet követően a tanácsi tájékoztatóval összehangolt online sajtóértekezleten hangsúlyozta: a következő többéves pénzügyi keretnek alkalmazkodnia kell a koronavírus-járványt követő új körülményekhez.
Aláhúzta, a hétéves költségvetéshez kapcsolódó helyreállítási alap az egyetlen mód arra, hogy az unió kilábaljon a járvány okozta válságból. A cél elérése érdekében azonban „fokozni kell a tűzerőt", hogy az unió képes legyen a beruházásokhoz szükséges pénzösszeg előteremtésére. Az Európai Bizottság ezért a tagállami költségvetési befizetések növelését fogja javasolni.
A parlament emellett egy gazdasági reformcsomagot is kezdeményezett, ebben részt kapna az uniós költségvetés módosított formája, és helyreállítási kötvények is.
Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában elmondta, a szükséghelyzeti intézkedések megszüntetésével kapcsolatos ajánlás gyakorlatilag szakmai ajánlásokat tartalmaz arra, hogy amikor megfelelők lesznek a körülmények, és az egészségügyi kapacitás, akkor milyen intézkedések mellett lehet gondolkodni a szükséghelyzeti intézkedések megszüntetéséről.
Hozzátette, a támogatásra került, közös újjáépítésről szóló tervnek több eleme is van. Többek között, az egységes piac megerősítése, közös globális fellépés és gazdasági helyreállítási alap, ami a tervezet szerint a hétéves költségvetési keretre épülne. Ebből úgy lehetne egy új gazdasági helyreállítási alapot létrehozni, hogyha az eredeti költségvetés tervezeten felül létrehoznak egy megemelt költségvetési keretet, amelyből hitel és/vagy támogatási alapokkal segíthetik a gazdaság helyreállítását.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!