Koronavírus: intenzív osztályra került a brit miniszterelnök

 

A londoni miniszterelnöki hivatal hétfő esti tájékoztatása szerint az új koronavírus okozta betegség miatt kórházban kezelt Boris Johnson kormányfőt elővigyázatosságból vitték át az intenzív osztályra, és jelenleg nem szorul művi lélegeztetésre.

Cikkünk frissül.

A BBC információ szerint Boris Johnson brit miniszterelnököt hétfő este az intenzív osztályra szállították egy nappal azután, hogy kórházba került.


A Downing Street szóvivője esti beszámolója szerint a miniszterelnök állapota romlott, és az őt kezelő orvosi stáb javaslatára szállították az intenzív osztályra. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a konzervatív párti miniszterelnök eszméleténél van, és személyesen kérte meg Dominic Raab külügyminisztert, hogy gyógykezelésének idejére vegye át a miniszterelnöki feladatok ellátását. Hozzátette: Johnson kitűnő orvosi ellátásban részesül.

A Downing Street már korábban bejelentette, hogy ha Johnson a betegség miatt időlegesen kiesne a munkából, akkor a külügyminiszter veszi át az irányítást.

Az 55 éves kormányfőt orvosának tanácsára kórházba vasárnap este szállították a londoni St. Thomas kórházba, miután betegségének egyes tünetei meglehetősen makacsnak bizonyultak. E tünetek közé tartozik a magas láz.

A Downing Street szóvivője még hétfő délután is azt hangsúlyozta, hogy Johnsont nem sürgősséggel, hanem kivizsgálásra vitték kórházba.

Boris Johnson délelőtt a kórházból még azt közölte, hogy jó hangulatban van, és a kórházi kezelése alatt is folyamatosan dolgozik.

A jelenlegi brit kormányban nincs miniszterelnök-helyettesi tisztség, de Dominic Raab az első miniszter - First Secretary of State - címet is viseli. Ez azt jelenti, hogy rangban az összes többi kabinettag felett áll, és így gyakorlatilag Boris Johnson után a brit kormány második legmagasabb rangú tagja.

Raab hétfő este a BBC televíziónak adott rövid nyilatkozatában megerősítette: Johnson személyesen kérte meg, hogy vegye át a miniszterelnöki feladatok ellátását.

A külügyminiszter elmondta: a kormány folytatja munkáját, a miniszterelnök biztos kezekben van, ragyogó orvosi stáb kezeli, és a kormányzati munka továbbra is a koronavírus okozta járvány leküzdésére összpontosul.

Hozzátette: a kormány „hihetetlenül erős csapatszellemmel áthatva” sorakozik fel a miniszterelnök mögött és mindent megtesz Boris Johnson utasításainak végrehajtására.

Hétfő este a brit politikai pártok vezetői egymás után kívántak mielőbbi gyógyulást a kormányfőnek.

Jókívánságait fejezte ki Sir Keir Starmer, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt újonnan megválasztott vezetője és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök is, akinek egyébként folyamatosan éles vitái vannak Johnsonnal a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) és a skót kormány által szorgalmazott újabb függetlenségi népszavazás kiírása ügyében.

Sturgeon a Twitteren közzétett üzenetében közölte: az ő és a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) gondolatai most a brit miniszterelnökkel és családjával vannak. „Reméljük és kívánjuk gyors felépülését”– írta a skót miniszterelnök.

Carrie Symonds, Boris Johnson várandós élettársa a hétvégén, ugyancsak a Twitteren közzétett bejegyzésben tudatta, hogy ő is észleli magán a koronavírus-fertőzés fő tüneteit, és emiatt az elmúlt hetet ágyban töltötte.

Hozzátette, hogy nem volt szükség szűrővizsgálatra, és az egyheti ágynyugalom után már erősebbnek érzi magát, állapota javul.

Boris Johnson szóvivője február végén jelentette be, hogy a 32 éves Carrie Symonds - akit a kormányfő nemrégiben eljegyzett - várandós, és a pár közös gyermekének születése a nyár elejére várható.