Az MTA cáfol: nincs bizonyíték arra, hogy Mátyás király csontvázát találták meg

| Szerző: Bereznay István
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) „szenzációhajhásznak” és manipulatívnak nevezte azt a cikket, amelyben a Mandiner arról írt, hogy azonosíthatták Mátyás király maradványait. Közlésük szerint a témában megjelent írás, a portál videója, illetve az azt követő sajtócikkek „félrevezetőek” voltak, és egyelőre nincs tudományos erejű bizonyíték arra, hogy valóban a magyar uralkodó maradványait találhatták meg.

A magyar király maradványainak azonosításáról szóló hírek már a világsajtót is bejárták április közepe óta, erről itt írtunk bővebben.

A Magyar Tudományos Akadémia Antropológiai Osztályközi Tudományos Bizottsága (MTA AOTB) azóta egy részletes állásfoglalást adott ki az ügyben. Ebben  azt írták:

egyelőre nincs tudományosan megalapozva az az állítás, miszerint Hunyadi Mátyás király csontvázát azonosíthatták Székesfehérváron.

Az állásfoglalásban mindezt részletesen megindokolták, többek közt azt írva: „Az interneten megjelent és azóta is létező videó és a cikkek közös sajátsága, hogy azok egy történelmi/régészeti és antropológiai szempontból rendkívüli jelentőségű tudományos szenzációt tárnak a nagyközönség elé, az objektivitás látszatát keltve (kétségeket jelző feltételes mód használata mellett).”

Azt is írták még, hogy a Mandiner által hivatkozott magyar kutató, „Gábor Emese nem rendelkezik sem antropológiai sem más tudományos végzettséggel vagy kellő szaktudással ahhoz, hogy ebben a kérdésben érdemben és tudományos megalapozottsággal nyilatkozzon vagy megállapításokat tegyen”.

Mindeközben a témában idézett külföldi szakértő, Martin Trautmann arról tájékoztatta az MTA bizottságát írásban, hogy az ő megállapításait is félremagyarázták a sajtócikkekben. „A sajtóban megjelentekkel ellentétben Dr. Trautmann nem állította, hogy még genetikai elemzések hiányában is kijelenthető, hogy a két egyén közötti rokonsági fok 90%-os valószínűségű” – írták többek közt.

„A médiában megjelent anyagok, szenzációhajhász jellegükön és a publikum félretájékoztatásán túl abban is károsak, hogy egy-egy szakterület lehetőségeivel/korlátaival kapcsolatban téves információkat tartalmaznak. Így például azt sugallják, hogy a biológiai antropológia akár éves pontossággal is tud egy csontváz alapján életkort meghatározni”

– tették még hozzá az MTA közleményében, utalva arra, hogy „ez valójában legfeljebb plusz-mínusz 8–10 éves sávban képzelhető el” ennél a konkrét leletnél.

AZ MTA mindezek miatt további tudományos vizsgálatokat szorgalmazott a témában.  „Hunyadi Mátyás történelmi szerepének méltó elismerése megkívánja, hogy a vele kapcsolatos tudományos eredmények – különösen biológiai örökségét illetően – olyan formában kerüljenek a nyilvánosság elé, amelyek mind szakmai szempontból megalapozottak, mind az érintett kutatók és intézmények által hitelesen képviselhetők. Fontos, hogy a közvéleményhez eljutó információk tükrözzék a tudományos objektivitást és megbízhatóságot ”– írta a bizottság a közlemény legvégén,  amely teljes terjedelmében itt megtekinthető.

Kiemelt kép:  A Mátyás-szoborcsoport Kolozsváron, a Főtéren 2024. február 23-án (Fotó:MTI/Kiss Gábor)

Ajánljuk még