Önkéntesek segítségét kéri a NASA, bárki dolgozhat velük

| Szerző: Szmodics Dávid
A NASA önkéntesek segítségét kéri: több százezer galaxis képét kell osztályozni, amelyeket a James Webb Űrtávcső készített. A Galaxy Zoo nevű polgári tudományos projekt keretében most bárki hozzájárulhat az univerzum megértéséhez – akár 10 éves kortól is.  

A NASA felhívást tett közzé, amelyben amatőr csillagászok, diákok és lelkes önkéntesek segítségét kéri a Galaxy Zoo nevű programban, amely a Zooniverse online platform része. A cél: több mint 500 000 galaxis képének osztályozása, amelyeket a James Webb Űrtávcső (JWST) rögzített.

A program lehetővé teszi, hogy a nagyközönség is bekapcsolódjon a csillagászati kutatásba.

A résztvevőknek egyszerű kérdésekre kell válaszolniuk a látott galaxisokról, például azok alakjáról, szerkezetéről és sajátosságairól. Az így nyert adatok segítenek a tudósoknak megérteni a galaxisok fejlődését, és ezzel együtt az univerzum kialakulásának és változásának folyamatát.

„Ez egy fantasztikus lehetőség arra, hogy a legújabb űrtávcső képeit lássuk”

– mondta Christine Macmillan, egy skóciai önkéntes. „Ezek a galaxisok az univerzum szélén találhatók, és sokukat most látjuk először, még formálódás közben. Elég regisztrálni, és már lehet is válaszolni a képekhez kapcsolódó kérdésekre. Bárki csatlakozhat, akár már 10 éves kortól!” – olvasható a Space.com honlapján.

A James Webb Űrtávcső fejlett infravörös képességeinek köszönhetően eddig soha nem látott távolságokra képes ellátni, és olyan galaxisokat is képes megfigyelni, amelyek több milliárd évvel ezelőtt léteztek. A JWST képei lehetővé teszik a kutatók számára, hogy jobban megértsék a korai galaxisok kialakulását, a csillagok születését és az univerzum történetének főbb állomásait.

A projektben egy mesterséges intelligencia, ZooBot segít kiválasztani azokat a képeket, amelyeket az önkéntesek a legkönnyebben tudnak elemezni. Az egyik belga résztvevő, Elisabeth Baeten így nyilatkozott: „Elképesztő érzés, hogy az elsők között láthatom ezeket a képeket! Igazi kiváltság!” Aki szívesen bekapcsolódna a munkába, az látogasson el a Galaxy Zoo online platformra. 

A kiemelt kép illusztráció. A James Webb amerikai űrteleszkóp közel infravörös kamerájával infravörös fényben készített kép a Carina csillagködben elhelyezkedő NGC 3324 fiatal csillagkeletkezési régió széléről (Fotó: MTI/EPA/NASA, ESA, CSA, STScI)

Ajánljuk még