Pettit nemcsak asztronauta, hanem feltaláló is – nevéhez fűződik az első szabadalmaztatott tárgy, amelyet az űrben hoztak létre: a Capillary Beverage, vagy más néven Zero-G cup, amely lehetővé teszi az italok fogyasztását a gravitáció nélküli térben – közölte a CNN.
Ám ami még különlegesebbé teszi őt, az a világhoz való viszonya és az, ahogyan ezt képein keresztül megosztja velünk.

Pettit asztrofotóinak egyik fő témája a Föld – de egy egészen más szemszögből.
„A Föld lenyűgözően szép, ha a lábad szilárdan a talajon van, de ugyanolyan gyönyörű az űrből nézve is”
– vallja.

Szerinte az űrből való megfigyelés olyan egyedi nézőpontot nyújt, amely megváltoztatja az ember viszonyát a világhoz. „Nehéz megmondani, mi a szebb; a Földről nézni az eget, vagy az űrből a Földet” – vallja Pettit, aki eddig háromszor járt az űrben, több mint egy évet töltve a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).
Pettit kedvenc fotóhelye az űrállomás kupolája, ahonnan hét ablakon át lehet szemlélni a Földet. Itt készültek legemlékezetesebb képei is – például a február 3-án, a Korall-tenger felett 259 mérföldes magasságban készült fotó, amelyen a Tejút bukkan fel a Föld horizontja mögül, vagy a március 6-i felvétel, ahol a SpaceX Starship 8 darabjaira hullik az atmoszférában.
„Az űr csöndes, de mégis beszédes. Ott kint minden mozdulatnak, minden fénynek jelentése van. A Földről nézve a világűr végtelen, de az űrből nézve a Föld az, ami végtelen értékű” – mondta.

(Fotó: Don Pettit/NASA)
Az űrből készült képek gyakran tartalmaznak olyan elemeket, amelyek a Földről szinte láthatatlanok: az égetett umber színű légfény, amely a felső légkörben keletkezik; az állatövi fény; a Starlink műholdak nyoma az égbolton.

Pettit képei nemcsak látványosak, hanem tudományos értékkel is bírnak – feltárják a bolygónk felett húzódó láthatatlan rétegek titkait.

Október 15-én Pettit egy különleges fotót tett közzé, ami
megmutatja a Nap infravörös csillogását a Földközi-tengeren.

A felvétel felfed olyan vízmozgásokat és áramlatokat, amelyek normál megvilágításban láthatatlanok maradnának – csupán az apró magasságbeli különbségek.
A képek gyakran mutatják az űrhajó burkolatának tükrében visszaverődő fényeket, a Föld légkörének selymes ragyogását, vagy a Nap vakító sugarait, amelyek teljesen más szögből világítják meg a világot, mint amit mi megszoktunk. Egy másik ikonikus fotón például
a Nap sugarai az Atlanti-óceán felszínén játszanak, mintha aranyfestékkel hintették volna be a vizet.

Pettit számára az űrből való fényképezés több, mint hobbi: eszköz arra, hogy összekösse a tudományt az emberi érzékeléssel, és megmutassa, mit jelent valóban látni. Képei nemcsak inspirálnak, hanem emlékeztetnek is arra, hogy egy törékeny, kék bolygón élünk, amely a sötét kozmosz közepén lebeg – egyedülálló, sérülékeny, és gyönyörű.